Zaloguj się | Rejestracja

Po wizycie prezydent Dulkiewicz


Po wizycie prezydent Dulkiewicz

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami dzielnicy w nowej kadencji prezydent Gdańska za nami. Zorganizowano je 21 maja, w plenerze - na boisku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, przy ul. Wodnika. Rozmawiano o inwestycjach realizowanych i planowanych, ale też o problemach, z którymi na co dzień borykają się mieszkańcy dzielnicy Osowa.200 mln złotych zainwestowane w Osowej

Wtorkowe spotkanie rozpoczęło się od podania kilku “twardych” danych na temat działań Miasta podejmowanych w Osowej w ostatnich pięciu latach, a więc w poprzedniej kadencji gdańskiego samorządu. Miasto zainwestowało w dzielnicy w tym czasie ponad 200 mln złotych. Dzięki tym środkom rozpoczęto m.in. przebudowę ul. Kielnieńskiej, która zakończy się w przyszłym roku (inwestycja ta została też dofinansowana ze środków rządowych, z tzw. Polskiego Ładu), rozbudowano szkołę przy ul. Wodnika, a także doświetlono kilkadziesiąt lokalizacji w ramach miejskiego programu “Jaśniejszy Gdańsk”. Wykonano też termomodernizację budynku SP 81 przy ul. Siedleckiego. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla planowanego Centrum Aktywności Lokalnej, które powstać ma przy ul. Jednorożca. Miasto szykuje się też do modernizacji ul. Junony. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla tej inwestycji.

Co z buspasami na ul. Spacerowej?

Miasto przygotowuje się również do budowy buspasów na ul. Spacerowej, które mają ułatwić przemieszczanie się pojazdów komunikacji publicznej pomiędzy dzielnicami Oliwa i Osowa. Priorytetem dla tej inwestycji jest przede wszystkim skrócenie czasu przejazdu autobusów miejskich właśnie tą ulicą.

Wstępnie na 27 czerwca planowane jest spotkanie dla mieszkańców Osowej, w trakcie którego omówiona zostanie opracowana koncepcja tych buspasów. Takie spotkanie planowane jest także w Oliwie. W trakcie spotkań będzie można m.in. zadać pytania autorom koncepcji, ale też przedstawicielom różnych branż związanych m.in. z transportem.

Zamiast kładki tunel pod obwodnicą?

W trakcie wtorkowego spotkania prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała mieszkańców o tym, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza trójmiejską obwodnicą, pochyliła się nad pomysłem budowy nad obwodnicą, na wysokości Osowej, kładki dla pieszych i rowerzystów, na wysokości centrum handlowego. Generalna Dyrekcja zaproponowała jednak, by zamiast kładki naziemnej powstał tunel pod drogą.

Pojawił się pomysł, który dzisiaj szczegółowo badamy. To inicjatywa GDDKiA, by przejście było pod obwodnicą, w formie tunelu. Byłoby to przejście rowerowe i piesze. Przygotowujemy koncepcję dla takiej inwestycji, i w tym kierunku chcemy iść. Wątek związany z proponowaną kładką był bardzo trudny także technicznie, a co za tym idzie - na pewno bardzo kosztowny. Widać, że otworzyło się nowe podejście do tego tematu - poinformowała podczas spotkania prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Wyróżnienia dla aktywnych i wysportowanych mieszkanek

W trakcie wtorkowego spotkania prezydent Gdańska wręczyła wyróżnienia i drobne upominki trzem aktywnym paniom, które są m.in. radnymi dzielnicy Osowa: Sławinie Kosmulskiej, założycielce i prezesce fundacji “Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego, Małgorzacie Biernat, współtwórczyni fundacji “Samorządność”, założycielce i redaktorce portalu dzielnicowego oraz Anecie Baczyńskiej - Rostkowskiej, prezesce stowarzyszenia “Inne jest piękne”, a także założycielce klubu sąsiedzkiego “Garaż”.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz nagrodziła także młode, już utytułowane sportsmenki z Osowy trenujące unihokej. Nagrody dla nich odebrały przedstawicielki trzech drużyn sportowych: Weronika Grądzka, Paulina Bartoszewicz i Maja Przebłocka.

“To było dobre spotkanie”

We wtorek mieszkańcy Osowej mieli możliwość bezpośredniej rozmowy na tematy dzielnicowe z prezydent, a także jej zastępcą Piotrem Kryszewskim oraz dyrektorami wydziałów w Urzędzie Miejskim czy prezesami miejskich spółek.

Najdłuższa kolejka osowian ustawiała się do stolika, przy którym z mieszkańcami rozmawiała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Osowa ma wiele zalet, ale też wiele wyzwań związanych m.in. z tym, że część dzielnicy jest starsza, a część młodsza. Są tu duże wyzwania komunikacyjne, na które szukamy rozwiązań. Są też mniejsze wyzwania związane m.in. z lokalnymi ulicami i gęstniejącą zabudową. To bowiem kwestie związane z ruchem samochodów, parkowaniem, bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów. Część osób pytała o plany dotyczące dalszego rozwoju. W Osowej działa kilka klubów sportowych, dlatego też mieszkańcy poruszali także kwestie związane z infrastrukturą sportową, dzięki której można by uprawiać różne dyscypliny sportowe - podsumowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - To było dobre spotkanie z mieszkańcami, zresztą jak zwykle.

O czym chcieli porozmawiać mieszkańcy?

Mieszkańcy ul. Herkulesa rozmawiali z prezydent o potrzebie przebudowy tej ulicy.

- Stan nawierzchni ulicy jest bardzo zły, ale przede wszystkim zalewa nas, ponieważ nasz budynek jest bardzo nisko posadowiony w stosunku do stawu znajdującego się przy ul. Kielnieńskiej. Dlatego podmywają nas od dołu wody gruntowe. Mamy świadomość, że urzędnicy muszą się najpierw zapoznać z tym tematem, by podjąć działania. Zrobiliśmy pierwszy krok. Od pani prezydent usłyszeliśmy, że zajmie się tą sprawą. Zaangażowali się w to też nasi miejscy radni - opowiadała Aleksandra Osiecka - Czarnomska wraz z mężem Edwardem.

O problemach z sąsiedztwem PKP mówiła z kolei Małgorzata Rychlicka - Hewitt.

- Chodzi o przeładunki, jakie są organizowane przy stacji kolejowej Gdańsk Osowa. Kiedy wprowadzaliśmy się do tej dzielnicy, Osowa nie była na liście stacji przeładunkowych. A taką pełni obecnie funkcję. Musimy znosić w związku z tym ogromne uciążliwości: lokomotywy stojące zaledwie 20 metrów od okien naszego domu stoją na włączonym silniku przez kilkanaście godzin, czasem całą dobę. Mam problem ze spaniem - tłumaczyła pani Małgorzata. - Nasi sąsiedzi mieszkają z kolei bliżej miejsca samych przeładunków, a te powodują ogromny hałas i zapylenie, ponieważ tam przeładowywane jest kruszywo. Mamy wiecznie brudne okna, parapety, samochody… Interweniowaliśmy u PKP, wiemy, że nasza sprawa utknęła obecnie w Urzędzie Marszałkowskim, które wysyła pisma do PKP w tej sprawie. Walczymy z tą sprawą od 5 lat. Łapiemy się każdej deski ratunku, dlatego przyszliśmy dziś do pani prezydent, licząc, że także podejmie interwencję w tej sprawie.

Na spotkaniu pojawili się też przedstawiciele klubu sportowego Olimpia Osowa.

- Rozmawialiśmy z panią prezydent na tematy sportowe, w tym o infrastrukturze sportowej w naszej dzielnicy. Przy ul. Kielnieńskiej znajduje się historyczna hala, która obecnie jest nieużytkowana. Znajduje się ona na miejskim gruncie. Zostaliśmy najemcą tego budynku, i chcemy go wyremontować w czynie społecznym. Chcemy tam trenować, bo brakuje takich miejsc w tej części Gdańska, a we wtorek pytaliśmy, czy Miasto wesprze nas w tych działaniach. Oczywiście, mamy też na uwadze hale i obiekty sportowe przyszkolne, których brakuje, i na to też chcieliśmy zwrócić uwagę podczas tego spotkania. Pani prezydent ucieszyła się, że chcemy zrewitalizować ten obiekt, że mamy na niego konkretny pomysł sportowy. Skierowała nas do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Mam więc nadzieję, że to się powiedzie - przyznał Robert Brzeziński, prezes klubu Olimpia Osowa Gdańsk.

We wtorkowym spotkaniu wziął udział także zastępca prezydent Gdańska Piotr Kryszewski, dyrektorzy i prezesi większości miejskich jednostek i spółek, a także miejscy radni: Karol Ważny, Jan Perucki, Maximilian Kieturakis i Marta Magott.

Kamila Grzenkowska - UMG

środa 22 maja 2024 - 18:51:57 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ!
EGZOSOMY
– nowa terapia regeneracyjna
i przeciwzmarszczkowa
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg
z wykorzystaniem egzosomów – cząsteczek biologicznych, które inicjują procesy regeneracyjne zapewniające skórze młody wygląd, poprawę jej kolorytu i sprężystość na wiele miesięcy.

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
nm.jpg
PRZYCHODNIA NOVUM MEDICA ZAPRASZA
Gdańsk Osowa, ul. Sopocka 14
tel. +48 782 470 782
Usługi w ramach bezpłatnej opieki:
 • lekarz rodzinny POZ
 • lekarz pediatra POZ
Usługi w ramach prywatnej opieki:
 • lekarz kardiolog
 • lekarz medycyny sportowej
 • lekarz neurolog
 • lekarz ortopeda
 • lekarz dermatolog
 • psycholog
 • trycholog
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa
Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
trwa
Atrakcyjne promocje
ZAPRASZAMY
.. ul. Oriona 1:
 • do żłobka i przedszkola
.. ul. Nowy Świat 7 a:
 • do szkoły NOWY ŚWIAT

Zapraszamy na basen:
małe grupy
kameralna atmosfera
tel. 691 190 120
www.happykidsosowa.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Ośrodek Szkolenia Kierowców OLIWKA
serdecznie zaprasza na
kursy prawa jazdy
w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B,
B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD.

Oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
pelvi.jpg
Centrum Medyczne "PELVI"
Gdańsk Osowa
ul. Kwiatkowskiego 11D
Zapraszamy do skorzystania
z usług medycznych
w Centrum Medycznym Pelvi. Obiecujemy dobrze się Tobą zaopiekować.

Oferta medyczna
 • ginekologia
 • chirurgia i proktologia
 • urologia
 • ortopedia
 • pediatra
 • urofizjoterapia

Tel. 506-507-166
www.pelvi.pl
nm.jpg
Zapraszamy:
pn-pt: 8:00-21:00
sb: 8:00-17:00

Usługi
 • Strzyżenie męskie
 • Combo
 • Trymerowanie brody
 • modelowanie
TEL. 788-730-762
www.fryzjer-osowa.pl
fk.jpg
FABRYKA KULTURY REDA
ZAPRASZA NA WYDARZENIA
Reda, ul. Łąkowa 59A
Kalendarz Fabryki
 • Bryska, Blue Cafe (15.06)
 • Zlot "elektryków" (15.06)
 • Kos - kino plenerowe (22.06)
 • Sobótki (23.06)
 • Zlot FoodTrucków (28-30.06)
 • Tai Chi (29.06)
 • Koncert kameralny - park ((30.06)
 • Kino plenerowe (6.07)
 • Pchli targ (7.07)
 • Koncert kameralny - park (14.07)
 • Wakacyjne połowinki (27.06)
 • Rafał Rutkowski (24.08)
 • Adam Van Bendler (6.09)
 • Bartosz Gajda Stand Up (13.09)
 • Maciej Balcar (15.09)