Kto zostanie "Osowianinem Roku"? |
Kto zostanie "Osowianinem Roku"? Przed nami już ostatni krok w konkursie "Osowa - moja mała ojczyzna". W tegorocznej edycji poznaliśmy tych, którzy powalczą o prestiżowy tytuł. 6 listopada zbierze się kapituła konkursu, która zadecyduje komu w 2023 roku przyznane zostaną laury. W tym roku mamy czworo kandydatów, którzy zapewne już teraz z niecierpliwością oczekują werdyktów. Ich sylwetki przedstawiamy poniżej.
Paweł Ludwichowski jest od kilkunastu lat mieszkańcem Osowy. Jest twórcą wielu sukcesów klubu Olimpia Osowa. Aktualnie członek Zarządu Polskiego Związku Unihokeja. Wieloletni trener kadry Polski juniorek oraz seniorek w unihokeju. W tym roku wraz z drużyną zdobył mistrzostwo Polski w kategorii seniorek. Prowadzone przez niego zespoły wywalczyły złote medale w mistrzostwach Polski juniorek starszych, juniorek młodszych i młodziczek. Michał Dworakowski niestrudzenie zabiega w imieniu swoim oraz swoich sąsiadów o lepszą codzienność – dostępność i jakość dróg, zazielenienie swojego najbliższego sąsiedztwa, a także poprawę bezpieczeństwa na drogach, aby wszyscy – przede wszystkim dzieci – mogli spokojnie poruszać się po dzielnicy. Michał jest niezwykle pomysłowy i myśli przyszłościowo. Potrafi przekonywać do swoich idei rzeszę ludzi. Przekonuje ich siłą argumentów, a nie argumentem siły. Marzy o skutecznym, ale jednocześnie maksymalnie „zielonym” i neutralnym klimatycznie połączeniu z innymi dzielnicami. Marzy o niezwykle nowoczesnych metodach realizacji projektów. Jednym z jego pomysłów jest m. in. kolej linowa do Oliwy. Michał powołał sąsiedzką inicjatywę Osowa OdNowa, w imieniu której cierpliwie i skutecznie zabiegał o rewitalizację fragmentu ulicy Komandorskiej oraz zgłaszał projekty do Budżetu Obywatelskiego, zachowując ducha zdrowej konkurencji i ducha obywatelskości. Bez żadnych gratyfikacji cierpliwie działa we współpracy z Radą Dzielnicy Osowa oraz wydziałami i jednostkami organizacyjnymi Miasta Gdańska na rzecz lokalnej społeczności. Liczą się dla niego przede wszystkim ludzie i przyjazne sąsiedztwo. Arleta Słomkowska to wokalistka i pedagog, która od lat prowadzi działalność artystyczną i promuje kulturę muzyczną – zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo. mgr sztuki, muzyk, wokalistka, dyrygentka, pedagog, promotor kultury i sztuki - Od 2005 czynie działająca jako nauczyciel śpiewu i muzyki w szkołach i placówkach artystycznych - Od 2007 czynna wokalista, stale koncertująca po ogólnopolskich scenach - Od 2010 właścicielka i założycielka agencji artystycznej Empire Music - Od 2012 założycielka i dyrygentka trójmiejskiego chóru Empire Gospel Choir - W 2013 roku zespół Wolny Przedział, którego była wokalistką uzyskał tytuł „Najlepszej Trójmiejskiej Płyty” - Od 2014 założycielka i dyrektor jednej z największych, prywatnych szkół muzycznych w trójmieście Empire Music School - 2023 wraz z mężem założyła Fundację Kulturalna Osowa, która ma na celu wspieranie artystów, a przede wszystkim aktywizowanie lokalnej społeczności poprzez sztukę i kulturę. Zespół pedagożek i pedagogów oraz pracowniczek i pracowników obsługi SP 81 pod dyrekcją p. Marioli Cyranek Wieloletnie zaangażowanie w działania na rzecz mieszkańców, w tym szczególnie mieszkańców zagrożonych wykluczeniem ze względu na wiek, zasoby finansowe, pochodzenie:
Wspieranie dostępności do kultury i przyczynianie się do budowania integracji społecznej poprzez nieodpłatne udostępnianie przestrzeni szkoły na działania kulturalne i artystyczne. Jest to szczególnie ważne z powodu braku centrum społeczno – kulturalnego na terenie dzielnicy. Dzięki współpracy ze szkołą dzielnica ma dwa fortepiany, które nie mogłyby być zakupione choćby z powodów lokalowych. Szkoła zabezpieczyła i dba o instrumenty zanim nie trafią do przyszłego Domu Sąsiedzkiego. Każda inicjatywa i potrzeba realizacji w szkole nie tylko jest mile widziana, ale także wspierana przez pracowników obsługi i administracji – przygotowanie miejsca i sprzątanie po wydarzeniach, możliwość korzystania ze sprzętów szkolnych na potrzeby wydarzeń. Małgorzata Biernat |
|