Zaloguj się | Rejestracja

Nie parkuj rowerów przy stacjach Mevo


Nie parkuj rowerów
przy stacjach Mevo


W środę, 19 października, rozpocznie się demontaż części stacji postojowych Mevo, dlatego przez najbliższe miesiące lepiej nie parkować przy nich rowerów. Jeśli stacja będzie musiała trafić do wymiany, stojący przy niej rower opatrzony zostanie wiadomością z prośbą o jego usunięcie. Jeśli właściciel o to nie zadba - sprawa trafi do Straży Miejskiej. Apel skierowany jest również do operatorów hulajnóg, którzy dotychczas korzystali ze stacji.Projekt Mevo - na początek serwis stacji rowerowych

Katalońska firma City Bike Global (Inurba Mobility) wchodzi w kolejny etap uruchamiania projektu Mevo. W najbliższym czasie zdemontowanych i dostarczonych do serwisu zostanie 40 proc. stacji w 16 gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) biorących udział w projekcie Mevo 2.0. 35 proc. stacji będzie naprawionych na miejscu. Co czwarta stacja jest w dobrym stanie i nie wymaga renowacji.

Serwis stacji Mevo na miejscu i w warsztacie

Pracownicy zatrudnieni przez City Bike Global zostali podzieleni na pięć zespołów. Pierwszym etapem będzie zostawienie komunikatów na stacjach oraz na przypiętych do nich rowerach i rozpoczęcie prac remontowych na miejscu. W przypadku stacji o największym stopniu uszkodzenia, stojaki trafią serwisu, gdzie przejdą renowację.

Poza samymi parkingami, odświeżone zostaną totemy (małe i duże) przy wszystkich 660 stacjach funkcjonujących dotychczas w 14 gminach* OMGGS, a do tego prawie 60 nowych stacji w przystępujących do systemu Kolbudach i Kosakowie. Całość prac związanych z renowacją stacji ma zakończyć się do marca przyszłego roku. Stacje te będą nam służyły przez kolejne sześć lat, dlatego zależy nam aby od samego początku były w jak najlepszym stanie - mówi Jordi Cabañas dyrektor zarządzający City Bike Global.

- Część z nich została zniszczona przez wandali i szpeciła otoczenie przez wiele miesięcy, cieszę się, że będziemy mogli to teraz naprawić.

* Demontaż i remont stacji będzie miał miejsce w 14 gminach realizujących projekt Mevo, czyli: Gdańsku, Gdyni, Rumi, Tczewie, Sopocie, Żukowie, Redzie, Pruszczu Gdańskim, Kartuzach, Władysławowie, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy i Pucku.

Nie parkujcie przy stacjach Mevo

Apel o nieparkowanie pojazdów przy stacjach Mevo skierowany jest do mieszkańców oraz firm zarabiających na wynajmie hulajnóg. Jeśli pojazdy przypięte do stacji nie zostaną usunięte w ciągu tygodnia, ekipy remontowe nie będą miały innego wyjścia jak usunąć blokadę. O sytuacjach takich (jeśli będą miały miejsce) informowana będzie Straż Miejska, a rower zostanie odholowany na koszt właściciela.

- Po naprawie stacje sukcesywnie będą montowane na swoich miejscach - mówi Dagmara Kleczewska, kierownik projektu Mevo w Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. - Mamy prośbę, aby mieszkańcy oraz operatorzy hulajnóg nie korzystali już ze stojaków Mevo.

Ile stacji będzie miało Mevo 2.0?

Warto dodać, że w nowym systemie przewidziano w sumie 716 stacji parkowania rowerów, poza Kolbudami i Kosakowem, także w przestrzeni publicznej m.in. Kartuz, Pruszcza Gdańskiego i Sierakowic pojawią się dodatkowe stacje. W Gdańsku liczba stacji nie ulegnie zmianie.

City Bike Global zamiast Nextbike’a

Umowa na funkcjonowanie Mevo została podpisana między OMGGS a City Bike Global w lutym tego roku. Na jej podstawie firma z Barcelony powinna uruchomić Mevo latem 2023 roku.

Mevo 1.0 - jak to było?

Przypomnijmy - poprzedni system Mevo przestał funkcjonować w październiku 2019 roku w związku z bankructwem firmy Nextbike Polska. Od tego czasu firma ta dwukrotnie zmieniała już właścicieli, obecnie jej właścicielem jest popularna na polskim rynku hulajnóg firma Tier. Firma Nextbike wciąż funkcjonuje w polskich miastach, ale rzadko już składa oferty na realizację nowych projektów.

Wypowiedzenie umowy sprawiło olbrzymi zawód społeczny, jednak nieprzelanie przez OMGGS drugiej, głównej transzy wynagrodzenia firmie Nextbike pozwoliło na zachowanie publicznych środków na uruchomienie kolejnego systemu. W momencie wypowiedzenia umowy niespłacone długi Nextbike’a sięgały 60 mln zł, więc wypowiedzenie trójmiejskiej umowy w porę udaremniło utopienie olbrzymich publicznych pieniędzy w błocie.

Od ponad dwóch lat z powództwa Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot trwa postępowanie sądowe mające m.in. na celu zwrot przez firmę Nextbike pieniędzy, które mieszkańcy wpłacili na konto Mevo. Mimo pisemnej deklaracji ówczesnego prezesa Nextbike’a środki te (głównie po kilka lub kilkanaście złotych) do dziś nie zostały oddane mieszkańcom.

Próba generalna w Sztokholmie

Nowy system to jedna z kilku realizowanych obecnie w Europie innowacyjnych prób rozwiązania problemu korków i smogu. Ponad 75 proc. z 4099 rowerów będzie posiadała wspomaganie elektryczne oparte na bateriach wymienianych po przejechaniu 100 kilometrów.

Na terenie 16 gmin znajdować się będzie ponad 50 punktów ładowania baterii. Rowery zamówione przez firmę z Barcelony to unowocześniony model roweru miejskiego używanego w Kopenhadze. Większość rowerów dostarczonych zostanie przez włoską firmę Vaimoo, której rowery jeżdżą również po Berlinie, Cambridge, Rotterdamie, a z polskich miast - w Rzeszowie (dla prywatnej firmy Blinkee).

Najbardziej porównywalnym do Mevo systemem jest jednak wdrażany od roku system roweru publicznego w Sztokholmie, w którym te same co na Pomorzu firmy (CBG/Inurba i Vaimoo) dostarczyć mają ponad pięć tysięcy rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Realizacja umowy nie idzie bez problemów - obecnie po ulicach Sztokholmu jeździ tylko ponad 1200 rowerów. Projekt realizowany w stolicy Szwecji to w dużym stopniu próba generalna dla nowego Mevo.

Jarosław Maciejewski - UMG

środa 19 października 2022 - 12:38:25 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
nm.jpg
PRZYCHODNIA NOVUM MEDICA ZAPRASZA
Gdańsk Osowa, ul. Sopocka 14
tel. +48 782 470 782
Usługi w ramach bezpłatnej opieki:
 • lekarz rodzinny POZ
 • lekarz pediatra POZ
Usługi w ramach prywatnej opieki:
 • lekarz kardiolog
 • lekarz medycyny sportowej
 • lekarz neurolog
 • lekarz ortopeda
 • lekarz dermatolog
 • psycholog
 • trycholog

Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa
Rekrutacja na rok 2023/2024
.. Zapraszamy ul. Oriona 1:
 • do przedszkola 3 latki rocznik 2020
 • do żłobka dzieci od 18 m-ca
.. Zapraszamy ul. Nowy Świat 7A:
 • Szkoła NOWY ŚWIAT
  zerówka rocznik 2017
  klasa pierwsza rocznik 2016

DNI OTWARTE
 • 18 lutego - 10:00-12:00
 • 18 marca - 10:00-12:00
 • 22 kwietnia - 10:00-12:00

Rekrutacja do przedszkola i szkoły na wolne miejsca dla pozostałych roczników i klas II - VIII. ZAPRASZAMY
tel. 691 190 120
www.happykidsosowa.pl
gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
GABOR Biuro Ochrony
to koncesjonowana firma ochroniarska, która działa na podstawie zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji.

Specjalizujemy się w rozwiązaniach związanych z bezpieczeństwem, zarządzaniem ryzykiem
i zaawansowanym systemem szkoleniowym. Oferujemy usługi
z zakresu ochrony osób i mienia.
Kontakt: tel. 792 707 640
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110
marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera
STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
kdabrowska.jpg
STUDIO FRYZUR
KAROLINA DĄBROWSKA
Gdańsk Osowa, ul. Zeusa 37a
Nasz salon należy do prestiżowej grupy salonów expert ściśle współpracujących z marką L’Oréal Professionnel, symbolizujące: prestiż, profesjonalizm
i nowoczesność.

II miejsce w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Mistrzowie Urody 2015
w kategorii Salon Fryzjerski Roku
w Gdańsku

II miejsce Fryzjer Roku w Gdańsku
i Sopocie w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Mistrzowie Urody 2019

ZAPRASZAMY
Wtorek - Piątek: 8:00 - 19:00
Sobota: 8:00 - 14:00


fk.jpg
FABRYKA KULTURY REDA
ZAPRASZA NA WYDARZENIA
Reda, ul. Łąkowa 59A
Zima w Fabryce
 • Teatrzyk dla dzieci (22.01)
 • WOŚP (29.01)
 • Turbo - akustycznie (5.02)
 • Planszówki (11.02)
 • Zakochany Paryż (12.02)
 • Bartosz Gajda Stand Up (18.02)
 • Sebastian Riedel - (26.02)