Zaloguj się | Rejestracja

Atrakcyjne rozwiązania planu dla Osowej


Atrakcyjne rozwiązania planu dla Osowej

Pojawia się szansa znowelizowania obecnych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obejmujących ok. 36 ha do nowoczesnych standardów i prospołecznych potrzeb. Opracowywany od 2 lat plan nr 2157 obejmuje obszar między ul. Zeusa, Antygony, Raatza, do Wodnika, na którym zabudowa mieszkaniowa dopuszczona została ok. 25 lat temu, natomiast ostatnia nowelizacja była w latach 2007/2008. O planach dla Osowej pisze w liście do redakcji jeden z naszych czytelników, jednocześnie właściciel jednej z działek objętych planowaniem.Zmieniający się klimat, standardy i oczekiwania społeczne kreują potrzebę kolejnej nowelizacji, której kluczowym elementem, dla władz miasta, jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe całej dzielnicy poprzez powiększenie zbiornika retencyjnego Osowa II. Formuła powiększenia przewiduje podwójną funkcję rekreacyjno-zalewową. Kosztem właścicieli udostępniając mieszkańcom aż 23 tys. m2 (2,3 ha) terenu, pod publiczne funkcje rekreacyjne – łącznie z południowym stokiem do opalania przy zbiorniku.

Wszyscy razem deweloperzy mieszkaniowi w Osowej zabudowują rocznie ok. 1 ha terenu, stąd przy założeniu, że właściciele sprzedadzą wszystkie grunty, zabudowanie całego obszaru to proces, który zajmie ok. 30-stu lat – takie też są analizy Biura Rozwoju Gdańska.

Plan dla całego obszaru nieznacznie zwiększa liczbę potencjalnych mieszkańców, żeby zrekompensować właścicielom straty wywłaszczanych gruntów, wzrostu kosztów i ryzyk wywołanych zmianami prospołecznymi w planie.

Oprócz kwestii bezpieczeństwa przeciwpowodziowego nowelizowany plan wymusza na niektórych właścicielach, ryzykowne i kosztowne dla nich, funkcje usługowe, w tym tak potrzebne medyczne, opiekuńczo-oświatowe, edukacyjne oraz inne komercyjne, których tak w Osowej brakuje. Co jest skutkiem zbyt niskiej intensywności zabudowy i zbytniego rozproszenia mieszkańców-klientów. Plan celowo podnosi koncentrację mieszkańców w sąsiedztwie wymuszonych usług, aby zwiększyć ich rentowność i możliwość utrzymania, bo jest to główny powód nieutrzymywania się usług w Osowej.Docelowy, rozłożony na 30-letni proces, wzrost liczby mieszkańców z 7 do 8,5 tys. skutkuje tym, że wg nowego planu rocznie w dzielnicy potencjalnie zamieszka ok. 50 osób więcej, niż wg obecnych planów. Będzie to stanowić śladową, niezauważalną różnicę w zatorach komunikacyjnych, których obawiają się mieszkańcy. Niewłaściwie postrzegają oni zmianę planu, jako pozwolenie na budowę i jednoczesny napływ 8,5 tys. mieszkańców przy obecnym systemie komunikacyjnym, a ten jest i będzie permanentnie rozbudowywany.

Warto zauważyć, że są to tereny położone zaledwie 500 m od PKM i 200 m przystanków autobusowych. Częstotliwość, a stąd atrakcyjność komunikacji masowej rośnie wraz ze wzrostem liczby użytkowników i odwrotnie. Nadto, wzrost liczby usług lokalnych spowoduje, że dzielnica będzie bardziej samowystarczalna, ograniczając przy okazji ruch do centrum.

Ze względu na zmianę systemu radarowego lotniska wreszcie w Osowej niektóre tereny uzyskały zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego na zabudowę do wysokości 21m. Daje to możliwość realizacji atrakcyjnych budynków zbliżonych do architektury 7 kondygnacyjnych budynków Garnizonu we Wrzeszczu, które stanowiłyby skuteczny parawan dla dzielnicy mieszkaniowej od strefy przemysłowej.

Jednocześnie ze względu na wielokrotnie niższy współczynnik zabudowy dla terenu planu budynki stałyby o ponad połowę rzadziej. Więcej byłoby miejsca na place zabaw i zieleń dla mieszkańców dzielnicy, w tym drzewa wysokie, które wymagają odpowiedniej przestrzeni. W sumie chodzi o to, a by dla tej samej liczby mieszkańców, na tym samym obszarze, nie trzeba było budować 6 niższych budynków, a 4 wyższe i uzyskać dodatkową przestrzeń zieloną.

Wyższa zabudowa jest też korzystniejsza dla przyszłych mieszkańców, ponieważ w wyższych budynkach jest więcej ścian, a mniej dachów, stąd mieszkania są lepiej doświetlone, mają atrakcyjniejsze widoki, jest lepsze przewietrzanie między budynkami, krótszy jest czas zacieniania. Tu ważne jest, że istniejąca zabudowa mieszkaniowa rozdzielona jest z terenami objętymi planem 12-14 m pasem drogowym, czyli są to odrębne, samodzielne kwartały. Co więcej, w odpowiedzi na wnioski sąsiadów wprowadzono zabudowę kaskadową, pierwsza linia zabudowy z nowych planów, przy terenach zamieszkanych, będzie miała ograniczoną wysokość do 16m, aby wyeliminować oddziaływanie na zabudowę sąsiednią.

Nowy plan kształtuje przestrzeń w nowoczesnym ekologicznym i estetycznym duchu, wprowadzając zapisy o: rekreacyjnej zieleni przydomowej, wysokiej zieleni parkingowej, koncentracji zieleni, funkcjach rowerowych, zagospodarowywaniu opadów i ogrodach deszczowych, estetyce zabudowy, wymuszeniu wybudowania przejść większych terenów na przestrzał, rozwiązaniach dla niepełnosprawnych etc. – których obecne plany nie zawierają.

Wreszcie nowelizacja planu poprzez ww. zapisy o kształtowaniu zieleni oraz zmianę proporcji wskaźników wymusza na inwestorach wprowadzenie ok. 50% parkingów do kosztownych podziemnych hal garażowych, zwiększając udział terenów zieleni w stosunku do aktualnych planów, nadto nakazuje niejako ukryć parkingi za budynkami.

Nowy plan w niektórych miejscach wymusza pierzeję z usługami, czyli zabudowę wzdłuż i blisko chodnika. Stanowi ona kolejny ryzykowny i kosztowny dla właścicieli, a zwrócony ku mieszkańcom dzielnicy element urbanistyczny, tzw. polityki „wszędzie blisko”, także nieobecny w aktualnych planach.

Opracowana nowelizacja jest efektem 2 lat pracy w czasach covidowych ponad 100 zaangażowanych osób w tym: władz miasta, zespołów planistów BRG i Gdańskich Wód, radnych miejskich i dzielnicowych, branżowych osowskich społeczników, mieszkańców, właścicieli, hydrologów, hydrogeologów, architektów, adwokatów. Obok kluczowej roli władz miasta i właścicieli nieruchomości jako ponoszących bezpośrednie koszty finansowe zmian w planach, bardzo aktywnie pracowali radni, jako reprezentanci mieszkańców, którzy skutecznie zadbali o szerokie potrzeby społeczne.

Nie istnieje plan, który zadowoli wszystkich całkowicie. Możemy mieć albo tylko mieszkaniówkę i szukać wszystkiego poza dzielnicą, albo mieszkaniówkę z funkcjami podnoszącymi jakość życia nas wszystkich.

Podsumowując, rozwiązania zapisane w nowelizacji planu tworzą perspektywę lepszej jakości życia dla wszystkich Osowian, podnosząc im poziom bezpieczeństwa, komfortu i rekreacji. Wynikiem niezliczonych godzin wspólnych dyskusji i analiz wypracowano dobry kompromis, który warto zwieńczyć przyjęciem tej prospołecznej, zielonej nowelizacji. Więcej informacji na wkrótce organizowanym spotkaniu.

W. Dziecielski

piątek 15 października 2021 - 06:33:19 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Catering
Dowozy
Nasza oferta
Zamów do domu lub firmySTUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
kdabrowska.jpg
STUDIO FRYZUR
KAROLINA DĄBROWSKA
Gdańsk Osowa, ul. Zeusa 37a
Nasz salon należy do prestiżowej grupy salonów expert ściśle współpracujących z marką L’Oréal Professionnel, symbolizujące: prestiż, profesjonalizm
i nowoczesność.

II miejsce w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Mistrzowie Urody 2015
w kategorii Salon Fryzjerski Roku
w Gdańsku

II miejsce Fryzjer Roku w Gdańsku
i Sopocie w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Mistrzowie Urody 2019

ZAPRASZAMY
Wtorek - Piątek: 8:00 - 19:00
Sobota: 8:00 - 14:00


kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa
Rekrutacja na rok 2022/2023
.. Zapraszamy ul. Oriona 1:
  • do przedszkola 3 latki rocznik 2019
  • do żłobka dzieci od 18 m-ca
.. Zapraszamy ul. Nowy Świat 7A:
  • Szkoła NOWY ŚWIAT
    zerówka rocznik 2016
    klasa pierwsza rocznik 2015
Cały rok prowadzimy rekrutację do przedszkola i szkoły na wolne miejsca dla pozostałych roczników i klas II - VIII. SERDECZNIE ZAPRASZAMY
tel. 691 190 120
www.happykidsosowa.pl
gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
GABOR Biuro Ochrony
to koncesjonowana firma ochroniarska, która działa na podstawie zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji.

Specjalizujemy się w rozwiązaniach związanych z bezpieczeństwem, zarządzaniem ryzykiem
i zaawansowanym systemem szkoleniowym. Oferujemy usługi
z zakresu ochrony osób i mienia.
Kontakt: tel. 792 707 640
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110
marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera