Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Uroczystości 100-lecia Polskiej Szkoły


Uroczystości 100-lecia Polskiej Szkoły

Pierwsze dokumenty potwierdzające funkcjonowanie szkoły w Osowej pochodzą z 1919 roku. Mieściła się ona w nieistniejącym już dziś budynku przy ul. Kielnieńskiej, w miejscu obecnej hali sportowej. W wyniku działań wojennych został on zniszczony. W roku 1947 zawiązał się komitet budowy nowej szkoły, a już w styczniu 1948 roku działała nowa placówka z czterema salami lekcyjnymi. Od 1986 roku SP nr 81 funkcjonuje ona w obecnym budynku.„Od stu lat dajemy wiatr w żagle”- pod takim hasłem odbywają się obchody 100-lecia Polskiej Szkoły w Osowej, organizowane w SP nr 81 w Gdańsku. Główne uroczystości, z udziałem m.in. absolwentów i byłych pracowników placówki, a także władz Gdańska, odbyły się w środę, 31 października, w gmachu szkoły przy ul. prof. Michała Siedleckiego 14.

Dyrektor osowskiej podstawówki, Mariola Cyranek, zapowiada... 12-miesięczne świętowanie zacnego jubileuszu.

- Uroczystości będą trwały przez cały rok szkolny. Co miesiąc będzie się coś działo, żebyśmy wszyscy mogli się zaangażować. Nie będzie to więc tylko jeden uroczysty dzień. W każdym miesiącu określona grupa nauczycieli będzie się przygotowywać do zadań, które będą podkreślać obchody 100-lecia naszej szkoły – zapowiada dyrektor SP nr 81, Mariola Cyranek. - Wyznaczone mają je i nauczyciele w-f, i "językowcy", i historycy, którzy w listopadzie połączą obchody naszego jubileuszu ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Świętowanie jubileuszu rozpoczęto z pompą. Na uroczystość, która odbyła się w środę, 31 października, dyrekcja szkoły zaprosiła m.in. jej absolwentów, którzy dziś są "babciami i dziadkami", ale też tych, którzy dzisiaj są nauczycielami w tej placówce. Wśród gości pojawił się także Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Marszałek Senatu RP i mieszkający po sąsiedzku Bogdan Borusewicz oraz Monika Kończyk, czyli Pomorski Kurator Oświaty.

- Czas jubileuszu to czas refleksji nad tym co było, jest i będzie. Z tego miejsca chciałabym nisko się pokłonić byłym pracownikom, dyrektorom, nauczycielom, bo to oni tworzyli tak piękną i bogatą historię tej szkoły - mówiła Monika Kończyk.

Jedną z takich osób jest na pewno Janina Bariatin. Gdy kobieta została poproszona o powiedzenie kilku zdań w trakcie trwania uroczystości, zebrani zachęcili ją do tego gromkimi brawami. Z łatwością można było odczuć, że była wicedyrektor jest w tym środowisku nie tylko szanowana, ale przede wszystkim bardzo lubiana. Kobieta przepracowała w tej szkole 33 lata.

- Zaczęłam pracę w tej szkole we wrześniu 1985 roku. Do 1999 roku pracowałam jako nauczycielka, po czym objęłam stanowisko wicedyrektora. Na emeryturę przeszłam w tym roku - mówi Janina Bariatin, była wicedyrektor SP nr 81. - Lata, które tu przepracowałam, były niezwykle owocne. Ludzie, którzy mnie otaczali byli serdeczni i pomocni, dlatego fajnie mi się tutaj pracowało. Do końca biłam się z myślami, to już aby na pewno czas, by przejść na emeryturę. Kwestie zdrowotne zadecydowały, że tak.

Janina Bariatin nie tylko pracowała w tej szkole, ale jest także jej absolwentką. Nie ma się zatem co dziwić, że emocje były ogromne. Osób, które tego dnia ocierały łzy wzruszenia, było więcej.

Na sali obecni byli m.in. nowi radni miasta, Karol Ważny i Jan Perucki. Nie zabrakło osowianina, marszałka Bogdana Borusewicza.

Z okazji jubileuszu dyrekcja szkoły skontaktowała się też z córką prof. Siedleckiego, mieszkającą w Krakowie.

- Przysłała nam mnóstwo pięknych pamiątek po profesorze, głównie jego rękopisy i dzieła. Był on podróżnikiem, geografem i geologiem. To on odnalazł konika morskiego w głębinach morskich. Stąd też symbol naszej szkoły (konik morski – red.) - przypomina dyrektor Cyranek.

Obecnie do tej placówki uczęszcza 1250 uczniów, młodych mieszkańców Osowej, od klas 0 do VI. Zatrudnionych jest tu 101 nauczycieli i 29 pracowników administracji i obsługi. Od 1986 roku szkoła funkcjonuje pod obecnym adresem, a więc przy ul. Siedleckiego 14.

Trochę historii...

Pierwsze dokumenty funkcjonowania szkoły w Osowej pochodzą z 1919 roku. Odnaleziono bowiem rachunek z tego roku za węgiel, którym najprawdopodobniej ogrzewano ówczesny budynek szkoły. Mieściła się ona przy ul. Kielnieńskiej, w miejscu obecnej hali sportowej. Jej kierownikiem był Maksymilian Kiczka.

W1925 roku nauczycielką klas pierwszych i drugich została pani Wiktoria Czerwonkówna. W szkole działały już LOP, PCK oraz chór, a także niewielka biblioteka. Wybuch II wojny światowej spustoszył szeregi kadry nauczycielskiej. Kierownik Maksymilian Kiczka zginął w pierwszych dniach wojny, natomiast Wiktorię Czerwonkównę aresztowano i zamordowano w Piaśnicy, podobnie jak wielu innych polskich nauczycieli.

W czasie okupacji szkoła nadal funkcjonowała, ale była już niemiecką. Początkowo niewiele dzieci do niej uczęszczało, ponieważ rodzice nie chcieli, aby uczyły się one w niemieckiej placówce.

W wyniku zawirowań wojennych budynek został całkowicie zniszczony. W roku 1947 zawiązał się komitet budowy nowej szkoły, który okazał się bardzo skuteczny w działaniach. Już w styczniu 1948 r. dzieci uczęszczały do szkoły z czterema salami lekcyjnymi. Jej kierownikiem został Władysław Raatz. Osowska placówka szybko stała się centrum kultury. Kierownik Raatz założył tu bowiem teatr i chór. Działał też Uniwersytet Powszechny. Z roku na rok dzieci przybywało, przez co szkoła stawała się coraz ciaśniejsza. W 1964 roku została powiększona: w czynie społecznym wybudowano pawilon z kolejnymi salami i biblioteką przy ul. Juraty.

W1974 roku Osowa została dzielnicą Gdańska, a szkoła otrzymała numer 81.

W styczniu 1986 roku nastąpiła przeprowadzka placówki do obecnego budynku. W drugim semestrze roku szkolnego 1987/88 otwarto tu dwuoddziałowe Przedszkole nr 87, a szkoła stała się Zespołem Kształcenia i Wychowania nr 12.

W roku 1999 świętowano 80-lecie Polskiej Szkoły w Osowej. Z tej okazji nadano jej imię profesora Michała Siedleckiego.

W roku szkolnym 1999/2000, w wyniku reformy oświatowej, powstało tu Gimnazjum nr 33. Placówka przekształciła się z kolei w Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 7.

W 2003 r. przedszkole przeniesiono do budynku przy ul. Komandorskiej, a rok później przy ul. Wodnika oddano do użytku nowy budynek, do którego przeniosło się Gimnazjum nr 33. W ten sposób szkoła nie jest już "zespołem", a jedynie Szkołą Podstawową nr 81.

tekst i zdjęcia: UM w Gdańsku

środa 31 października 2018 - 19:05:48 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


ankieta.jpg

Polecamy firmy / usługi

maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Piątkowe kolacje
Niedzielne brunche

Nasza oferta
Taneczne piątki
Imprezy okolicznościowe

Komunie i specjalne oferty


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
  • do przedszkola
    dzieci urodzone w 2016
  • do żłobka
    dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
  • do klas 0-VIII naszej szkoły
...
PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
  • wtorek 17:00-20:00
  • środa 12:00-15:00
  • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni Facebook.com/cudawiankigdansk

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl