Zaloguj się | Rejestracja

Budżet Obywatelski 2016 nadchodzi


Budżet Obywatelski 2016 nadchodzi

Piętnastoosobowy Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego 2016 został powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska. Głównym zadaniem Zespołu było wypracowanie zasad, według których będzie realizowany projekt BO 2016. Zespół wskazał w jaki sposób mieszkańcy będą mogli rozdysponować 11 milionów złotych gminnego budżetu. Przypominamy również na co zostały wydane środki z BO 2014


Podstawowymi wartościami realizowania Budżetu Obywatelskiego powinny być: jasność jego zasad, transparentny przebieg, satysfakcja uczestników oraz walor edukacyjny dla wszystkich mieszkańców Gdańska. Takie są podstawowe założenia projektu Budżetu Obywatelskiego 2016, jaki wypracował zespół konsultacyjny.

Budżet obywatelski powinien być realizowany poprzez zgłaszanie i wybór projektów ogólnomiejskich oraz dzielnicowych.

Kwotę środków należy podzielić pomiędzy zadania ogólnomiejskie (20%) i dzielnicowe (80%) realizowane w 34 dzielnicach Gdańska. Zespół dostrzega potrzebę rozpoczęcia prac nad zmianą granic administracyjnych aktualnie istniejących dzielnic miasta.

Reklamy Google:


30% kwoty środków na zadania dzielnicowe należy podzielić równomiernie pomiędzy dzielnice a 70% kwoty środków w oparciu o liczbę zameldowanych w nich mieszkańców.

Kwota przeznaczona na budżet obywatelski powinna wynosić 1% dochodów własnych gminy (według stanu z roku poprzedzającego).

Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego powinny: należeć do zadań własnych gminy lub powiatu; być możliwe do realizacji w ciągu roku budżetowego; być zlokalizowane na terenie, na którym gmina zgodnie z prawem może wydatkować środki publiczne.

Z budżetu obywatelskiego należy wyłączyć: projekty dotyczące budynków przeznaczonych na szkoły i placówki oświatowe, o których mowa w Ustawie o systemie oświaty oraz budynków będących własnością miasta, w których prowadzona jest działalność komercyjna; projekty polegające na wykonaniu wyłącznie dokumentacji technicznej.

Zgłaszający projekt nie musi być zameldowany na terenie dzielnicy w której zgłasza projekt, ale musi zebrać poparcie co najmniej 15 mieszkańców tam zameldowanych.

Projekty przez które przebiega granica dwóch lub więcej dzielnic mogą być realizowane pod warunkiem, że propozycja częściowo obejmuje dzielnicę, w której projekt został zgłoszony. Propozycja realizowana będzie z budżetu dzielnicy, która zaznaczona jest jako zgłaszająca projekt.

Nie należy ustalać minimalnej i maksymalnej wartości dla projektu dzielnicowego. Maksymalną wartością jest pula zarezerwowanych środków, która jest różna w każdej dzielnicy.

Zadania o charakterze ogólnomiejskim powinny być spójne i nie powielać propozycji zgłaszanych w dzielnicach oraz spełniać przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:
1) szacunkowy koszt ich realizacji przekracza 10% ogólnej kwoty przeznaczonych na zadania ogólnomiejskie
2) dotyczy potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy Gdańska;
3) miejsce ich realizacji nie jest przypisane do jednej dzielnicy Gdańska.

Wszystkie zgłoszone projekty ogólnomiejskie będą podlegały analizie Zespołu Konsultacyjnego.

Skład Zespołu Konsultacyjnego powinien zostać zmniejszony i liczyć 7 osób: 2 Radnych Miasta Gdańska, 2 przedstawicieli rad dzielnic wybranych na spotkaniu przedstawicieli Raz Zarządów, 2 przedstawicieli organizacji pozarządowych wskazanych przez Gdańską Radę Organizacji Pozarządowych oraz kierownika Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych UMG.

Zespół Konsultacyjny może zapraszać na spotkania potrzebnych merytorycznie przedstawicieli jednostek miejskich lub Urzędu Miasta Gdańska. Zespół Konsultacyjny powinien być organem prowadzącym cały proces, rozstrzygającym spory i problemy, moderować dyskusję pomiędzy urzędnikami wypełniającymi kartę oceny a wnioskodawcami.

W karcie oceny wniosków pod względem wykonalności należy wprowadzić dodatkowe kryterium oceny – gospodarność. Ocena wniosku jako nie spełniającego tego kryterium wymaga uzasadnienia. Jednocześnie należy upublicznić plan remontów i inwestycji realizowanych w Gdańsku aby wnioskodawcy nie dublowali wniosków z planami miasta.

W trakcie oceny wniosku wydział UMG lub jednostka organizacyjna miasta oceniająca projekt pod względem wykonalności ma możliwość urealnienia wartości projektu bez zgody wnioskodawcy (kwota musi mieścić się w limicie środków przeznaczonym dla danej dzielnicy).

W przypadku zmiany zakresu wniosku np. zakresu projektu wniosek powinien być odrzucany, a wnioskodawca otrzymać dodatkowy czas jego poprawienie i dostarczenie go wraz z nowymi podpisami.

Zespół postuluje dodanie obok wartości wykonania zgłaszanego projektu także informację o kosztach jego utrzymania (oszacowany przez oceniającego projekt).

Prawo do złożenia wniosku oraz udziału w głosowaniu powinny posiadać osoby powyżej 16 roku życia, zameldowane w Gdańsku na pobyt stały bądź czasowy lub osoby wpisane do stałego rejestru wyborców. Głosowanie powinno pozostać internetowe.

Każdy głosujący powinien móc oddać głos na 1 projekt ogólnomiejski oraz 5 głosów na projekty dzielnicowe, którymi może dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć głosów jednemu projektowi jak i po jednym głosie na pięć propozycji. Mieszkaniec może głosować na projekty złożone w dowolnej dzielnicy.

Jeśli propozycje, które otrzymały największą liczbę głosów nie wyczerpują całości dostępnego budżetu należy uzupełnić listę projektów do realizacji o te, które otrzymały kolejno najwięcej głosów i mieszczą się w pozostałej kwocie. Dotyczy to zarówno projektów wybieranych w dzielnicach jak i projektów ogólnomiejskich.

Kwoty nie wykorzystane w dzielnicach, jeśli będą takie przypadki, przechodzą do puli środków projektów ogólnomiejskich.
Promocja Budżetu Obywatelskiego powinna dotrzeć możliwie do jak najszerszej grupy odbiorców. Za organizację spotkań obywatelskich, pomoc przy składaniu wniosków i działania pro frekwencyjne powinna odpowiadać organizacja pozarządowa wyłoniona w konkursie organizowanym przez Urząd Miejski.

Cały proces Budżetu Obywatelskiego powinien podlegać ewaluacji. Mieszkańcy powinni być informowani o przebiegu i zakończeniu realizacji wyłonionych zadań.

Członek zespołu Pani Ewa Lieder złożyła głos odrębny do punktu 17 rekomendacji. Zdaniem Pani Lieder głosowanie powinno odbywać poprzez ocenę przez każdego z głosujących projektów w skali od 1 do 10 przy założeniu, że ocenę 10 uzyskują projekty najważniejsze dla głosującego a ocenę 1 projekty najmniej istotne.

Projekt uchwały trafi pod obrady Rady Miasta Gdańsku i będzie głosowany we wrześniu 2015 r. Wnioski będzie można składać od 1 czerwca 2015 r. przez trzy tygodnie.

Źródło, zdjęcia: www.gdansk.pl, budżet obywatelski, fot. Jerzy Pinkas

poniedziałek 23 marca 2015 - 19:04:21 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Sprawozdanie z działalności Zarządu Dzielnicy Osowa.jpg

Polecamy firmy / usługi


nm.jpg
Zapraszamy:
pn-pt: 8:00-21:00
sb: 8:00-17:00

Usługi
  • Strzyżenie męskie
  • Combo
  • Trymerowanie brody
  • modelowanie
TEL. 788-730-762
www.fryzjer-osowa.pl

STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ!
EGZOSOMY
– nowa terapia regeneracyjna
i przeciwzmarszczkowa
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg
z wykorzystaniem egzosomów – cząsteczek biologicznych, które inicjują procesy regeneracyjne zapewniające skórze młody wygląd, poprawę jej kolorytu i sprężystość na wiele miesięcy.

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
nm.jpg
PRZYCHODNIA NOVUM MEDICA ZAPRASZA
Gdańsk Osowa, ul. Sopocka 14
tel. +48 782 470 782
Usługi w ramach bezpłatnej opieki:
  • lekarz rodzinny POZ
  • lekarz pediatra POZ
Usługi w ramach prywatnej opieki:
  • lekarz kardiolog
  • lekarz medycyny sportowej
  • lekarz neurolog
  • lekarz ortopeda
  • lekarz dermatolog
  • psycholog
  • trycholog
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa
Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
trwa
Atrakcyjne promocje
ZAPRASZAMY
.. ul. Oriona 1:
  • do żłobka i przedszkola
.. ul. Nowy Świat 7 a:
  • do szkoły NOWY ŚWIAT

tel. 691 190 120
www.happykidsosowa.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na
kursy prawa jazdy
w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B,
B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD.

Oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
pelvi.jpg
Centrum Medyczne "PELVI"
Gdańsk Osowa
ul. Kwiatkowskiego 11D
Zapraszamy do skorzystania
z usług medycznych
w Centrum Medycznym Pelvi. Obiecujemy dobrze się Tobą zaopiekować.

Oferta medyczna
  • ginekologia
  • chirurgia i proktologia
  • urologia
  • ortopedia
  • pediatra
  • urofizjoterapia

Tel. 506-507-166
www.pelvi.pl

fk.jpg
FABRYKA KULTURY REDA
ZAPRASZA NA WYDARZENIA
Reda, ul. Łąkowa 59A
Kalendarz Fabryki
  • Makiety kolejowe (27.04)
  • Piknik Europejski (1.05)
  • Pchli targ (5.05)
  • Spotkanie podróżnicze (10.05)
  • Tai Chi (11.05)
  • Pora juniora (12.05)
  • Spektakl "Egzorcyzm" (12.05)
  • Kobranocka - koncert (11.05)
  • Siostry Pruś koncert (17.05)
  • Planszówki (18.05)
  • Dancing Queens (25.05)