WiadomośćSponsoring sportowy - legalna forma reklamowania...
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 29 stycznia 2018 - 09:57:00


Sponsoring sportowy
- legalna forma reklamowania zakładów bukmacherskich


Nowelizacja ustawy hazardowej, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku, znacznie ułatwiła zaangażowanie firm bukmacherskich w sponsoring, zwłaszcza sportowy. Z jednej strony uregulowała ono otoczenie prawne dotyczące reklamowania zakładów wzajemnych, z drugiej - przełożyła się na wzrost przychodów legalnych bukmacherów, którzy mogą przeznaczać większą część swoich zysków na finansowe wspieranie klubów sportowych.


Nowa ustawa hazardowa sztywno uregulowała działanie firm bukmacherskich w naszym kraju. Od 1 kwietnia 2017 roku swoje usługi w Polsce mogą oferować jedynie ci operatorzy zakładów wzajemnych, którzy posiadają licencję Ministerstwa Finansów. Nakłada ona na nich obowiązek nie tylko posiadania siedziby na terenie Polski, ale także m.in. opłacania 12% podatku od każdego zawartego zakładu czy weryfikowania tożsamości i wieku graczy w celu zapewnienia im bezpieczeństwa. Nowelizacja ustawy hazardowej znacznie ograniczyła działalność bukmacherów bez koncesji MF - szacuje się, że od kwietnia do grudnia 2017 r. ich udział w wartym 5 mld zł rynku zakładów wzajemnych w Polsce spadł z 90 do 60%. Przełożyło się to na wzrost przychodów legalnych bukmacherów (lista legalnych podmiotów bukmacherskich z licencją Ministerstwa Finansów - tutaj), którzy swoimi zyskami mogą dzielić się w ramach sponsoringu.

Reklama zakładów wzajemnych w nowej ustawie hazardowej

Choć reklamowanie usług firm bukmacherskich jest nadal dość ograniczone, to jednak nowa ustawa hazardowa – w porównaniu do poprzednio obowiązującego prawa – rozszerzyła tę możliwość. I tak reklama bukmachera możliwa jest m.in. podczas transmisji z imprez sportowych, których jest sponsorem, a także imprez związanych z zawodnikami, drużynami czy związkami sportowymi, które sponsoruje. Warto przy tym pamiętać, że reklama nie może m.in. łączyć obstawiania zakładów ze sprawnością intelektualną, fizyczną oraz szansą na uzyskanie łatwej wygranej, a także wywoływać skojarzeń z relaksem, wypoczynkiem, sukcesem życiowym czy atrakcyjnością seksualną.

Sponsoring - korzyść dla bukmacherów i polskiego sportu

Sponsoring sportowy niesie ze sobą korzyści zarówno dla polskich klubów i zawodników, jak również samych firm bukmacherskich. Dla tych pierwszych pieniądze przekazywane przez legalnych bukmacherów są nieocenionym wsparciem w codziennym funkcjonowaniu: poprawiają warunki treningu, umożliwiają budowę odpowiedniego zaplecza szkoleniowego, zakup sprzętu czy utrzymanie drużyn młodzieżowych. Z kolei dla operatorów bukmacherów jest to przede wszystkim narzędzie budowania pozytywnego wizerunku i docierania do świadomości głównej grupy docelowej, jaką są bez wątpienia kibice. "Wsparcie firm bukmacherskich dla polskiego sportu nie jest zjawiskiem nowym. W przeszłości operatorzy zakładów wzajemnych sponsorowali zarówno kluby, jak i rozgrywki ligowe. Niestety ograniczenia prawne wprowadzone w 2009 r. zmusiły większość firm do wycofania się z umów sponsoringowych. Cieszymy się, że ostatnia nowelizacja tzw. ustawy hazardowej ponownie otworzyła przed legalnymi bukmacherami możliwości powrotu do najlepszych praktyk marketingowych. Wierzymy, że współpraca pomiędzy branżą a polskimi klubami będzie bardzo owocna dla obu stron i pozwoli dostarczać kibicom jeszcze większych emocji" - powiedział portalowi wiadomości24.pl Piotr Sienkiewicz, dyrektor ds. marketingu w firmie bukmacherskiej.

Przykładów na sponsoring firm bukmacherskich jest w Polsce wiele. Warszawski bukmacher wspiera finansowo m.in. męskie i kobiece ligi siatkówki, piłkarzy ŁKS-u Łódź oraz Motoru Lublin. Bukmacher LV sponsoruje Widzew Łódź, Wisłę Płock oraz Arkę Gdynia, a firma Star Typ jest oficjalnym sponsorem reprezentacji Polski w piłce nożnej, a także szczypiornistów PGE Vive Kielce oraz siatkarzy Asseco Resovii Rzeszów.


Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia - skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów, z ważną licencją Ministerstwa Finansów.
Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich.
Teksty dotyczące operatorów bukmacherskich nie posiadających licencji Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów wzajemnych na terytorium Polski mają charakter wyłącznie informacyjny, nie zachęcamy do korzystania z ich usług.Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://www.osowa24.pl/news.php?extend.4967 )