WiadomośćWiosenne nasadzenia drzew w Osowej
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa 16 maja 2018 - 13:07:29


Wiosenne nasadzenia drzew w Osowej

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozpoczyna nasadzenia drzew w lokalizacjach wytypowanych przez mieszkańców za pomocą aplikacji BAND. Oficjalna uroczystość, podczas której zostanie posadzonych pięć grabów, odbędzie się 18 maja 2018 r. o godz. 11.00 przy ulicy Wodnika w Gdańsku Osowej (przystanek autobusowy obok Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk).


BAND (Bank Nasadzeń Drzew) jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia terenów zielonych przy udziale społeczeństwa. Każdy mieszkaniec Gdańska może wskazać potencjalne miejsce posadzenia drzewa, przesyłając zgłoszenie. Aplikacja działa od maja 2015 r., ale początkowo była w fazie testów. Obecna wersja funkcjonuje od października 2016 r. Zostały w niej zgłoszone na chwilę obecną 642 wnioski (183 wnioski zostały odrzucone, w 20 lokalizacjach zrealizowano nasadzenia, pozostałe są w trakcie rozpatrywania lub zostały już zaakceptowane i znajdują się w bazie terenów).

Zrealizowane wnioski to blisko 100 posadzonych drzew m.in. w Parku Diany - Osowa, na skwerze Dmowskiego, na al. Vaclava Havla. Obecnie wybrano 6 lokalizacji, w których łącznie zostanie posadzonych 51 drzew w sześciu lokalizacjach:

  • ul. Wyzwolenia (obok supermarketu), Nowy Port,
  • ul. Jaworzniaków (zbiornik retencyjny Świętokrzyska II), Ujeścisko-Łostowice,
  • al. Jana Pawła II, Zaspa-Rozstaje,
  • ul. Czarny Dwór, Brzeźno,
  • rejon ul. J. Kielasa i Tenisowej (wzdłuż Potoku Maćkowy) Łostowice,
  • ul. Wodnika (przystanek autobusowy obok Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk) Osowa.

18 maja (piątek) 2018 r. godz 11.00 zapraszamy mieszkańców Gdańska do uroczystego nasadzenia 5 grabów w Gdańsku Osowej na ul. Wodnika tuż przy przystanku autobusowym obok Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk.

Ciekawostką podczas wydarzenia będzie wykorzystanie innowacyjnej metody podlewania drzew za pomocą specjalnych worków, które pozawalają na znaczne zmniejszenie częstotliwości podlewania a tym samym pielęgnacji drzew. W przypadku nowych nasadzeń wykonanych na ul. Wodnika zastosowanie worków z uwagi na miejsce (pas drogowy) jest uzasadnione.

W takich miejscach bowiem drzewa mają najcięższe warunki do aklimatyzacji. „Watterbacki” napełniane będą tylko raz na 5 do 7 dni. To nowoczesne rozwiązanie zostanie zastosowane po raz pierwszy na terenach gdańskiej zieleni. Jeśli okaże się pożyteczne, będzie sukcesywnie rozpowszechniane, aby docelowo stało się standardem stosowanym w nasadzeniach drzew. Wszystkie posadzone drzewa objęte zostaną 3-letnią pielęgnacją przez wykonawcę. Drzewa posadzone przy ul. Wodnika, wzdłuż pasa drogowego zabezpieczane będą na okres zimowy osłonami chroniącymi je przed solą i piaskiem.

reklama

Zaangażowanie mieszkańców Gdańska ma ogromne znaczenie w budowaniu świadomości przyrodniczej oraz współodpowiedzialności. Dotychczas zgłoszone przez mieszkańców wnioski w aplikacji BAND przeszły 5 poziomów weryfikacji, które sprawdzają, czy na danym terenie możliwe jest wykonanie nasadzeń.

Są to kolejno:

  • Wydział Urbanistyki i Architektury (zgodność z planami miejscowymi)
  • Wydział Skarbu (kwestie własności terenów)
  • Wydział Geodezji (uzbrojenie terenu)
  • Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych (wykluczenie terenów wspólnot mieszkaniowych)
  • Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (poziom decyzyjny w kwestii pasów drogowych i innych terenów, którymi administruje, dodatkowo jako ostatni poziom rozpatrywania podejmuje decyzje w kwestii kompozycji zieleni i doboru gatunków)

Na każdym poziomie wniosek rozpatrywany jest w ciągu 30 dni. Po szczegółowej weryfikacji: własności terenu, użytkowania gruntu, bezpieczeństwa oraz planu zagospodarowania zieleni w mieście następuje ostateczna decyzja o sadzeniu.

Pierwszeństwo nasadzeń mają tereny, które nie wymagają dodatkowych uzgodnień, posiadają klarowną sytuację jeżeli chodzi o warunki techniczne (teren nie jest gęsto uzbrojony, nie planowane są inne inwestycje). Środki przeznaczone na ten cel (zakup, sadzenie oraz pielęgnacje drzew) pochodzą w większości od przedsiębiorców w ramach rekompensaty za usunięcie drzew podczas prac budowlanych. Inwestorzy mają obowiązek przeprowadzenia nasadzeń zastępczych na terenie miasta Gdańska.

Termin realizacji wniosków podyktowany jest również tym, iż nasadzenia drzew wykonywane są dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Następne nasadzenia planowane są jesienią 2018 r.

W związku z cieszącą się popularnością aplikacji, drzew zostanie posadzonych blisko 300 sztuk.

Udostępnienie aplikacji miało na celu utworzenie bazy miejsc (lokalizacji) pod nasadzenia drzew. Obecnie zgromadzone w bazie lokalizacje są sukcesywnie weryfikowane, a w miejscach wskazanych przez mieszkańców zostają posadzone drzewa. Do 2020 roku stopniowo będziemy realizować blisko 400-ta pozytywnie rozpatrzonych wniosków.

Magdalena Kiljan - Rzecznik Prasowy Gdański Zarząd Dróg i Zieleni




Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://www.osowa24.pl/news.php?extend.5089 )