WiadomośćHarmonogramy odbioru odpadów od 1 kwietnia
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek 30 marca 2018 - 13:47:28


Harmonogramy odbioru odpadów od 1 kwietnia

W związku z wprowadzaniem poszerzonego systemu segregacji odpadów, od 1 kwietnia obowiązywać będą nowe harmonogramy odbioru - dedykowane już podziałowi na pięć surowców. Odpady nie mogą być ze sobą mieszane, dlatego każda frakcja jest odbierana osobnym kursem. Wyjątkiem są specjalne śmieciarki dwukomorowe, do których będą ładowane osobno dwa różne rodzaje odpadów.



Najważniejsza informacja dla mieszkańców Gdańska, którzy zadeklarują segregację odpadów jest taka, że od 1 kwietnia 2018 roku zamiast trzech pojemników na odpady będziemy mieli pięć. Dawny pojemnik mokre zamieni się w bio, pojemnik szkło zostaje, a zamiast dawnego pojemnika suche będą trzy: na papier, na metale i tworzywa sztuczne oraz ostatni - na odpady resztkowe.


Warto pamiętać, że osobne terminarze obowiązują nieruchomości wielolokalowe, jednorodzine, osobno też firmy czy instytucje.

Harmonogramy dostępne są tutaj:
https://czystemiasto.gdansk.pl/chapter_76347.asp


Kto odpowiada za Twój pojemnik? Spójrz na naklejkę.

Pojemniki na odpady zyskały nowe naklejki, które nie tylko informują, jaką frakcję należy do wyrzucać, ale też jakie są zasady segregacji. Co ważne, na naklejce jest logo i nazwa firmy odpowiedzialnej za dany pojemnik.


Informacji na temat gospodarki odpadami w Gdańsku należy szukać na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl lub www. gdansk.pl/segregacja

W przypadku pytań pomocą służy Biuro Obsługi Klienta w ramach gospodarki odpadami komunalnymi.

Infolinia:

tel. 58 731 64 64 pn, wt, czw, pt (7.00-15.00)

śr (7.00-16.30) koszt jak za połączenia lokalne

W razie pytań: Za nasz sektor 5, odpowiada Wlodzimierz.Iwanek©suez.com, tel. 58 309-00-00 wew. 338


Poszerzenie systemu segregowania jest zgodne z długofalową polityką gospodarki odpadami Miasta Gdańska, która zakłada dalszy wzrost odzysku surowców. Było ono konieczne ze względu na obowiązki wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska, który wprowadza w całym kraju jednolite zasady segregowania odpadów.

Przepisy unijne obligują wszystkie polskie gminy, by do roku 2020 odzysk surowców łącznie wyniósł przynajmniej połowę całej masy odpadów. Obecnie w Gdańsku ten poziom wynosi około 30%.


Jak wynika z „Bilansu odzysku surowców wtórnych w latach 2012 – 2017”, opracowanego przez specjalistów Zakładu, w ubiegłym roku na mieszkańca Gdańska przypadło średnio 14,5 kg odzyskanego papieru (w 2012 – 10 kg), 10 kg tworzyw sztucznych (w 2012 – 7 kg) i 16 kg szkła (w 2012 – 6 kg). Widać zatem wyraźny postęp we wspólnej pracy mieszkańców i sortowni odpadów.

Źródła:
Monika Łapińska-Kopiejć - Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o.
Alicja Bittner - Referat Prasowy UM w Gdańsku





Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://www.osowa24.pl/news.php?extend.5046 )