WiadomośćJaka będzie Osowa za 30 lat?
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa 08 listopada 2017 - 14:45:43


Jaka będzie Osowa
za 30 lat?


7 listopada w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się dyskusja publiczna na temat Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. W spotkaniu na temat przyszłości Gdańska wzięło ponad 150 osób. Prace nad Studium zostały zapoczątkowane ponad dwa lata temu. Obecnie zbliżają się ku końcowi.


W ciągu dwóch lat Biuro Rozwoju Gdańska zorganizowało blisko sto różnego rodzaju spotkań partycypacyjnych, w których w sumie wzięło udział prawie trzy tysiące osób.

Największym wydarzeniem była dyskusja publiczna na temat projektu Studium w ECS w dniu 7 listopada. Wzięli w niej udział mieszkańcy niemal wszystkich części Gdańska, radni miejscy i dzielnicowi, przedstawiciele wielu instytucji, władze Gdańska oraz zespół autorski Studium. Spotkanie rozpoczął Paweł Adamowicz prezydent Gdańska. – Gdańsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast Europy Środkowo-Wschodniej. Zależy nam na tym, aby odważnie patrzeć w przyszłość Gdańska. Studium stanowi sumę naszych doświadczeń, jest naszym świadectwem tego, jak widzimy miasto w przyszłości – mówił prezydent Adamowicz.

- Studium jest aktem polityki przestrzennej. Rozwój przestrzenny to strefa nieustannych konfliktów, ponieważ większość inwestycji budzi opór, co jest rzeczą naturalną. Naszym zadaniem jest ich łagodzenie i ograniczenie nieuzasadnionego wzrostu kosztów inwestowania – wyjaśniał z kolei Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej.

Prace nad studium, odbywały się swego czasu w Osowej.

Zanim rozpoczęła się dyskusja, główne założenia Studium przedstawiła Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. Mieszkańców interesowało szerokie spektrum zagadnień. Wiele mówiono na temat układu transportowego, jego rozbudowy, planowanych inwestycji i powiązań komunikacyjnych z pozostałą częścią metropolii oraz całym województwem. – Zdajemy sobie sprawę, że ile by nowych dróg nie powstało, to i tak okazałoby się to za mało. Priorytetem dla nas jest transport zbiorowy. W pierwszej kolejności będziemy zachęcać do korzystania właśnie z tego sposobu przemieszczania się – mówiła Karolina Rospęk-Aszyk, kierownik Zespołu Transportu w BRG.

Tematem budzącym zainteresowanie z mieszkańców Osowej podczas dyskusji okazała się tzw. Nowa Spacerowa. Trasa ta ma składać się z dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z przeznaczeniem pasa zewnętrznego dla autobusów. Obecnie dla jej przebiegu został wyznaczony korytarz, który częściowo przebiega w tunelu pod Pachołkiem.

Co z Osową?

Mieszkańcy Osowej z kolei chcieliby, aby ich dzielnica, która z racji swojego odseparowania od reszty miasta stanowi głównie „sypialnię”, stała się bardziej samodzielna. – Zmierzamy w tym kierunku. W studium wprowadziliśmy nowe pojęcie: ulice usługowe. Zostały wskazane ich konkretne lokalizacje, również w Osowej – tłumaczyła Małgorzata Momont, kierownik Zespołu Urbanistycznego Zachód.

Mieszkańcy Osowej byli również zainteresowani możliwością przeznaczenia terenów wokół dwóch jezior na cele rekreacyjne. Dowiedzieli się, że takie właśnie są zamierzenia, a tereny przeznaczone pod funkcje rekreacyjne zostały już częściowo zabezpieczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: URZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU
Kancelaria Prezydenta - Referat Prasowy
Dariusz Wołodźko





Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://www.osowa24.pl/news.php?extend.4844 )