WiadomośćCzym jest szkoda całkowita w OC, a czym szkoda...
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 19 września 2016 - 13:28:00


Czym jest szkoda całkowita w OC, a czym szkoda częściowa?

W jaki sposób zachowa się ubezpieczyciel po stłuczce czy wypadku? Czy pokryje koszt naprawy, czy może wypłaci ci pełne odszkodowanie? To w dużej mierze zależy od rodzaju poniesionej szkody. Poznaj różnice między szkodą całkowitą i częściową.


Czym dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest szkoda?

Szkoda jest stwierdzana, gdy samochód, jego wyposażenie standardowe lub dodatkowe ulega uszkodzeniu, zniszczeniu lub zostaje utracone. Może do tego dojść w następstwie zdarzenia drogowego, działania sił natury lub wpływu osób trzecich.

Oznacza to, że szkodą jest zarówno uszkodzenie auta w wyniku kolizji, jak i jego podpalenie czy kradzież. Pamiętaj jednak, że kradzieży nie pokrywa OC – jeśli chcesz się przed nią zabezpieczyć, musisz zainwestować w autocasco lub minicasco.

Szkody dzielimy na dwa rodzaje:
• Szkoda częściowa to uszkodzenia, które można i warto naprawić.
• Szkoda całkowita to uszkodzenia na tyle poważne, że ich likwidacja staje się nieopłacalna. Towarzystwa orzekają ją zazwyczaj wtedy, gdy koszt napraw jest równy bądź wyższy niż 70% wartości samochodu.

Naprawa czy odszkodowanie?

W jaki sposób, w przypadku poniesienia szkód, zadziała ubezpieczenie OC? Czy dostaniesz odszkodowanie z tytułu szkody całkowitej, czy może towarzystwo pokryje koszty napraw? O tym zadecyduje sam ubezpieczyciel.

Wydając decyzję, towarzystwo kieruje się wyceną szkód, którą wykonuje rzeczoznawca. Jeżeli koszty naprawy nie przekroczą 70% wartości pojazdu, zostanie on skierowany do warsztatu. Jeśli natomiast będą wyższe, otrzymasz odszkodowanie. Jego wysokość również określi towarzystwo ubezpieczeniowe, które wyceni realną stratę, obliczając różnicę między wartością pojazdu w dniu wyrządzenia szkody oraz wartością wraku.

Likwidacja szkód z autocasco

W ramach AC szkody również są dzielone na dwa rodzaje, a samo ubezpieczenie działa podobnie do OC. Na etapie zawierania umowy możesz jednak dokładnie określić, w jaki sposób ubezpieczyciel zlikwiduje szkodę. W przypadku szkody częściowej, w opcji „warsztat” pojazd zostanie wysłany do naprawy, zaś w opcji „kosztorys” rzeczoznawca wyceni straty i przekaże ci kwotę potrzebną do dokonania napraw.

Jeżeli zostanie stwierdzona szkoda całkowita, otrzymasz odszkodowanie. Jego wysokość zależy od tego, jaką umowę zawarłeś: może być równa wartości samochodu w dniu jego zniszczenia lub w dniu zakupu. Druga z opcji jest dla właściciela bardziej korzystna, ale wiąże się z wyższymi składkami.

Jeśli chcesz się przekonać, ile będzie cię kosztować taka ochrona, możesz wykonać porównanie OC AC na Ubezpieczamy-Auto.pl. Z porównywarki warto skorzystać także podczas wybierania OC. W tym przypadku bowiem zakres ubezpieczenia zawsze jest taki sam, lecz składki różnią się w zależności od ubezpieczyciela.


Artykuł promocyjny



Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://www.osowa24.pl/news.php?extend.4268 )