WiadomośćUroczystość nadania imienia szkołom
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek 27 marca 2015 - 16:25:17


Uroczystość nadania imienia szkołom

Już w najbliższy poniedziałek 30 marca o godz. 10.00 odbędzie się uroczystość nadania imienia Stefana Banacha Gimnazjum nr 33 i XXIV Liceum Ogólnokształcącemu w Osowej - czyli Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wodnika 57. W tej ważnej dla społeczności szkolnej chwili udział weźmie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W szkołach Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 odbyły się wykłady, konsultacje, spotkania, lekcje wychowawcze i lekcje matematyki związane z postacią Stefana Banacha.


To będzie naprawdę historyczna uroczystość. Przypomnijmy, że patrona szkoły w Osowej wybrany zostali w wyborach uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele.

W wyniku głosowania Stefan Banach został zaakceptowany na kandydata na patrona Gimnazjum nr 33 i XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W dniu 11 czerwca 2014 r. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 przedstawił wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum Nr 33 oraz XXIV Liceum Ogólnokształcącego o nadanie szkołom imienia „Stefana Banacha”. Radni Miasta Gdańska wyrazili zgodę na nadanie szkole wybranego imienia.

W programie uroczystości:
  • panel dyskusyjny - "W poszukiwaniu autorytetów. Stefan Banach"
  • wręczenie stypendium im. S. Banacha

Reklamy Google:


Stefan Banach (30 marca 1892 Kraków – 31 VIII 1945 r. Lwów) był genialnym
naukowcem, człowiekiem o niezwykle dramatycznej biografii, pokonującym przez całe Życie trudności. Studiował na Politechnice Lwowskiej na wydziale inŜynierii lądowej. W 1916 r. spotkał w Krakowie Hugona Steinhausa, z którym utworzył w 1919 r. Towarzystwo Matematyczne w Krakowie, przekształcone w 1920 r. w Polskie Towarzystwo Matematyczne. W 1920 r. został asystentem na Politechnice Lwowskiej.

W 1920 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, w 1922 r. habilitował się, otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Lwowskiego. W 1924 r. został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. W 1927 r. został profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Lwowskiego. Otworzyło mu to drogę do pięknej kariery naukowej. Zdobył szacunek nie tylko swoich bezpośrednich współpracowników, ale i największych matematycznych umysłów Europy.

Życie, działalność i osiągnięcia Stefana Banacha wpisują się w misję naszej szkoły „Światu, ludziom, sobie …”. Ten wybitny naukowiec kieruje uwagę młodych ludzi ku matematyce, która w gimnazjum, liceum i na dalszych etapach kształcenia odgrywa istotną rolę, uczy logicznego myślenia i porządkowania świata.

Źródło: UM w Gdańsku




Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://www.osowa24.pl/news.php?extend.3472 )