WiadomośćNieoperacyjne metody leczenia żylaków nóg
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek 14 października 2014 - 13:05:56


Nieoperacyjne metody leczenia żylaków nóg

Żylaki kończyn dolnych stanowią problem coraz większej liczby pacjentów. Choroba przebiega w sposób postępujący i stanowi dla pacjenta poważny problem zarówno zdrowotny, jak i estetyczny. Na szczęście opracowano wiele metod leczenia, a coraz większym zainteresowaniem cieszą się techniki nieoperacyjne.


Żylaki utrudniają przepływ krwi poprzez naczynia krwionośne, w których doszło do ich uformowania. Problemu nie można bagatelizować. Pierwszymi objawami choroby są: zaczerwienienie łydek i następnie zmiana na kolor brązowy. W późniejszym etapie dochodzi do powstawania wyprysków i swędzenia. W skrajnych przypadkach zaniedbania może dojść do krwotoków i niedokrwienia kończyn.

Żylaki kończyn dolnych mogą być leczone w sposób nieoperacyjny z wykorzystaniem metody laserowej, parowej, przy użyciu fal radiowych i skleroterapeutycznie.

Wykorzystanie metody laserowej eliminacji żylaków nóg jest zabiegiem bezbolesnym, możliwym do zastosowania w każdym stopniu niewydolności żylnej. Zabieg charakteryzuje się niską inwazyjnością, wysoką skutecznością i jest przyjazny dla pacjenta. Laserową eliminację żylaków nóg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, na sali operacyjnej po podaniu znieczulenia miejscowego.


Pacjent nie wymaga hospitalizacji. Zabieg charakteryzuje się znacznie wyższą skutecznością niż metody tradycyjne - chirurgiczne. Trwa on ok. 45-60 minut, podczas gdy tradycyjne zabiegi trwają ok. 2 godzin. Oprócz tego na korzyść zabiegów laserowych przemawia krótki czas rekonwalescencji - powrót do pracy możliwy jest nawet po 1-2 dniach po zabiegu.

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia żylaków jest wykorzystanie pary wodnej, która polega na wprowadzaniu jej za pomocą cewnika wprost do żylaków. Metoda ta pozwala na likwidację przyczyn powstania objawów chorobowych oraz jest rekomendowana do leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Zabieg pozwala na usunięcie dużych i krętych żylaków położonych zarówno głęboko jak i bezpośrednio pod skórą.

Zastosowanie leczenia parą wodną pozwala na usunięcie wszystkich typów żylaków podczas jednej sesji, zabieg jest nieinwazyjny, nie wymaga ingerencji chirurgicznej, w praktyce wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym. Pacjent już po 2 godzinach od zabiegu może wrócić do domu, a po 3-7 dniach do pracy.

Żylaki kończyn dolnych można usuwać w sposób nieoperacyjny również z wykorzystaniem fal radiowych. Metoda ta, znana również jako EVRF (ang. Endovenous Radio Frequency), polega na zastosowaniu specjalnego cewnika emitującego fale radiowe do ogrzania zmienionego chorobowo naczynia krwionośnego.

Zabieg wykonywany metodą EVRF trwa krótko - zaledwie 30 minut. Powrót do domu możliwy jest już ok. 2 godzin po zabiegu, zaś do pracy po 2-3 dniach. Metoda ta charakteryzuje się mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia krwiaków i bólu pooperacyjnego niż w przypadku metod laserowych. Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych stosuje się w Polsce już od 25 lat.

Skleroterapeutyczne metody leczenie żylaków kończyn dolnych polegają na podaniu do światła naczynia krwionośnego substancji farmakologicznej drażniącej ściany naczynia, a następnie jego zwłóknienia i zarośnięcia. Wykorzystywana jest głównie w celach kosmetycznych aby wyeliminować pajączki naczyniowe. W zależności od rozległości zmian zalecane są różne rodzaje skleroterapii. Jest ona często polecana jako zabieg uzupełniający w celu poprawy defektów estetycznych, które pozostały po zabiegach wykonanych innymi metodami.

W Polsce w zakresie nowoczesnego leczenia żylaków nóg zabiegi wykonują tylko prywatne kliniki: kilkanaście rodzajów metod, kilkudziesięciu lekarzy specjalistów flebologii i chirurgii naczyniowej.

Dla osób z okolicy Gdańska informacje na temat leczenia żylaków nóg można uzyskać pod numerem: 58 770 24 15





Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://www.osowa24.pl/news.php?extend.3265 )