WiadomośćPolicja informuje
(Kategoria: Gdańsk Osowa - Policja informuje)
Dodane przez admin
czwartek 03 lipca 2014 - 20:42:03

Policja apeluje o rozwagę nad wodą

Policja alarmuje: sezon letni dopiero się rozpoczyna, mimo to w czerwcu 2014r życie pod wodą straciło już 56 osób. Większości tragedii na pewno można było uniknąć, wystarczyło tylko kierować się paroma prostymi zasadami. Ogromne znaczenie ma także zdrowy rozsądek, którego nikomu podczas wypoczynku nad wodą nie powinno zabraknąć.




Pierwsze utonięcia w roku 2014 zanotowano w kwietniu – woda pochłonęła wtedy 27 osób. W maju – 55. Łącznie do dnia 27 czerwca na skutek utonięcia życie straciło 138 osób. A to dopiero początek sezonu letniego 2014. Najczęstszą przyczyną wypadków jest chęć popisania się znajomym, lekkomyślne korzystanie z kąpielisk – często niestrzeżonych, czy kąpiele pod wpływem alkoholu.

W przypadku wypoczynku z dziećmi dochodzi także do zaniedbań związanych z ich niedostatecznym nadzorem przez osoby dorosłe. Co zrobić by uniknąć tragedii swojej lub bliskich? Wystarczy zapamiętać parę prostych zasad i w czasie wypoczynku postępować zgodnie z nimi. Wskazanym jest także upominanie innych w przypadku gdy jesteśmy świadkami ich działań zagrażających życiu.

reklama
Zasady zachowania nad wodą, które każdy z Nas powinien znać:

1. Pływać tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników.

Miejsca takie to baseny, kąpieliska ograniczone bojami – dokładnie sprawdzone i przystosowane do użytku. Kąpieliska dzikie, z których niestety wiele osób często korzysta niosą ze sobą ryzyko niebezpiecznych elementów tkwiących w dnie, skażonej wody czy będących częścią szlaków żeglugowych. Należy pamiętać, ze nawet podczas kąpieli na terenach do tego przeznaczonych trzeba zwracać uwagę na wywieszone flagi ratownicze – CZERWONE oznaczają ZAKAZ pływania, zaś białe oznaczają kąpiel bezpieczną.

2. Unikać wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli.

Informują o tym odpowiednie znaki zamieszczone w miejscach szczególnie niebezpiecznych, które niestety często stanowią dużą atrakcję dla dzieci czy młodzieży. Takimi miejscami mogą być różnego rodzaju zapory, zbiorniki retencyjne, strumyki górskie, miejsca zabagnione czy zbyt mocno zarośnięte.

3. Nie wolno odpływać daleko od brzegu.

Nigdy nie wiadomo kiedy zabraknie nam sił na powrót do brzegu, kiedy złapie nas skurcz czy po prostu się zachłyśniemy wodą. Im dalej od lądu w takiej sytuacji tym ciężej będzie nam otrzymać pomoc.

4. Nie wolno wchodzić do wody osobom: zażywającym leki psychotropowe, antybiotyki oraz po spożyciu alkoholu.

Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą sprzyjać zachłyśnięciu się wodą czy utratą orientacji
w toni, co skutkować może najgorszym. Alkohol powoduje znacznie szybszą utratę ciepła naszego ciała, może powodować dreszcze czy silne skurcze. Często okazuje się zbyt późno na pomoc.

5. Unikać wchodzenia do wody po zapadnięciu zmroku lub podczas ograniczonej widoczności.

Uniemożliwia to dokonywania oceny odległości oddalenia się od brzegu, jak również
w dużym stopniu utrudnia ewentualne przeprowadzanie akcji ratowniczych.

6. Nie wskakiwać do wody nieznanej.

Skoki oddane do wody wcześniej nie zbadanej, o nieznanym dnie i okolicznych brzegach są jedną z najczęstszych przyczyn kalectwa lub śmierci. W dnie mogą znajdować się różnego rodzaju odpady, złom, przewrócone drzewa czy zatopione gałęzie.

7. Zwracać uwagę na prawidłowe zachowanie się innych osób, zwłaszcza młodzieży podczas pobytu nad wodą.

Nie należy dopuszczać do podnoszenia fałszywych alarmów, do głupich żartów jak wrzucanie do wody osób opalających się czy nie umiejących pływać. Należy zwracać uwagę aby dzieci bądź ich większe grupy zawsze bawiły się pod okiem dorosłego opiekuna. W przypadku gdy jesteśmy świadkami braku takiego opiekuna powinniśmy zgłosić to najbliższym służbom porządkowym, takim jak WOPR.

8. Nie opalać się na wodzie.

Często zdarza się, że podczas opalania zasypiamy. Gdy do takiej sytuacji dojdzie na wodzie grozić to może wpadnięciem do niej, a w następstwie paniką i utonięciem.

9. Umiejętnie i prawidłowo korzystać ze sprzętu wodnego.

Nieodpowiednie korzystanie ze sprzętu wodnego może zagrać bezpieczeństwu zarówno naszemu jak i osób postronnych. Nie należy zbyt daleko odpływać od brzegu na sprzęcie dmuchanym, nie stawać będąc na rowerku wodnym, nie bujać kajakami czy łódkami, nie odpalać sprzętów silnikowych w pobliżu kąpielisk.

10. Nigdy nie oddalać się na zbyt długi czas bez poinformowania o tym innych.

Nawet jeśli nie dzieje się nam żadna krzywda, zbyt długą nieobecnością możemy wzbudzić niepotrzebny alarm i zmartwienie bliskich.

11. Nie korzystać z kąpielisk w czasie burzy.

Kąpiąc się w czasie burzy narażamy się na bardzo duże ryzyko zostania porażonym przez błyskawice. Dodatkowym niebezpieczeństwem mogą okazać się silne w czasie burzy wiatry czy opadające z drzew konary.


Przestrzegając tych paru prostych zasad i przekazując je innym możemy w bardzo łatwy sposób cieszyć się wypoczynkiem w sposób należyty. Odrobina rozsądku, rozwagi i zdrowego myślenia może uchronić nas przed nieodwracalna tragedią i pozwolić na szczęśliwy powrót do domu!

Telefony alarmowe:
601 100 100 numer ratunkowy nad wodą
112 numer alarmowy do wszystkich służb powołanych do niesienia pomocy

Aleksandra Kowalewska - IX Komisariat Policji w Osowej




Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://www.osowa24.pl/news.php?extend.3117 )