WiadomośćSpotkanie z Andrzejem Perepeczko
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota 16 listopada 2013 - 13:51:52


Spotkanie z Andrzejem Perepeczko

Andrzej Perepeczko, to postać niezwykła. Twórczość gościa spotkań seniorów w Osowej, znana jest głównie dzisiejszym 30-sto, czy 40-latkom. Bo i piszący te słowa pasjonował się w dzieciństwie przygodami "Dzikiej Mrówki". Ale dokonania pisarza, kojarzone są również, a może przede wszystkim z literaturą marynistyczną a szczególnie II Wojną Światową na morzu.


Znawcom tego gatunku, Andrzej Perepeczko kojarzy się z chociażby z literaturą morską a zwłaszcza działaniami wojennymi. Opisywał m.in. słynną bitwę u ujścia rzeki Rio de la Plata u wybrzeży Argentyny i Urugwaju, gdzie brytyjskie krążowniki Ajax i Exeter oraz nowozelandzki Achilles, zmusiły do samozatopienia, pancernik kieszonkowy Kriegsmarine "Admiral Graf Spee". Było to pierwsze większe starcie morskie II wojny światowej

Reklamy Google:


Perepeczko z niesamowitą starannością opisywał też losy tzw. "groźnych bliźniaków". Tym mianem ochrzczono niemieckie pancerniki - "Scharnhorst" i "Gneisenau". Ten ostatni znany jest głównie najstarszym mieszkańcom Gdyni. Okręt został zatopiony w porcie wojennym przez Niemców, wycofujących się z Gdyni w 1945 roku. Pancernik skutecznie zablokował wejście do portu.

Ostatnie pozycje autora, jak choćby "Opowieści mórz popołudniowych" wraz z autografem mistrza, można było nabyć na spotkaniu w Osowej.

Po spotkaniu z Andrzejem Perepeczko, jak zwykle seniorzy z Osowej, uczestniczyli w zajęciach. Tym razem były to podgrupy plastyczna i malarska.













Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://www.osowa24.pl/news.php?extend.2680 )