Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Wiemy więcej o odstrzale dzików


Wiemy więcej
o odstrzale dzików


Z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie odstrzału dzików, jaki przeprowadzono w Parku przy ulicy Chirona. Przypomnijmy, mieszkańcy tej części Osowej pytali jak doszło do użycia broni palnej w bezpośredniej bliskości zabudowań. oraz braku informacji z ostrzeżeniem o całej sytuacji. Tak wynikało z nadesłanej do nas korespondencji. Poniżej treść odpowiedzi.Rozporządzeniem Wojewody Pomorskiego z dnia 16 lipca 2018 roku w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów oraz miast na prawach powiatu w tym mieście Gdańsku zarządzone zostało wykonywanie odstrzałów sanitarnych na dziki z terminem do dnia 31 października 2018 roku. W przedsięwzięcie to zobowiązane zostały Koła Łowieckie, dzierżawiące tereny w granicach administracyjnych miasta.

W nawiązaniu do zdarzenia z dnia wczorajszego w dzielnicy Osowa – Park Chirona przy ul. Zeusa informujemy, że zdarzenie to miało miejsce na terenie Koła Łowieckiego „TUR”. Łowczy tego koła poinformowany został przez mieszkańców o bytowaniu dzików w tym terenie, które stwarzają zagrożenie dla przechodniów. Łowczy z koła Łowieckiego „TUR” poprosił o wsparcie w działaniach myśliwego miejskiego. Na miejsce został zadysponowany patrol Policji, w celu zabezpieczenia miejsca podejmowanych działań.

Z informacji jaką uzyskano od myśliwego miejskiego wynika, że dziki znajdujące się w wybiegu dla zwierząt zachowywały się w sposób agresywny i stwarzały zagrożenie dla otoczenia. Po zabezpieczeniu przez Policję miejsca działań myśliwy miejski wraz z Łowczym Koła Łowieckiego podjęli decyzję o dokonaniu odstrzału sanitarnego z bardzo bliskiej odległości nie stwarzając bezpośredniego zagrożenia dla osób postronnych oraz obiektów. Myśliwi są doświadczonymi myśliwymi i długoletnimi członkami Polskiego Związku Łowieckiego. Odstrzał przeprowadzony został przy stuprocentowej pewności, że nie zagraża osobom postronnym.

Ponadto efektem działalności dzików w mieście są zniszczone tereny zielone, pobuchtowane parki, trawniki, tereny spółdzielni mieszkaniowych. Dzikie zwierzęta stwarzają duże zagrożenie dla ruchu drogowego – bardzo często dochodzi do kolizji zwierząt z pojazdami.

W bardzo wielu przypadkach, szczególnie w terenach zabudowanych, które okalane
są przez sieć ulic brak jest możliwości bezpiecznego przepędzania zwierząt w sposób nie narażający osób postronnych i uczestników ruchu drogowego.

Dotychczasowe działania prowadzone przez Gminę Miasta Gdańska polegające na:

 • tworzeniu i utrzymaniu poletek zaporowych i żerowych na terenach lasów miejskich mających za zadanie powstrzymanie dzików przed wychodzeniem na tereny miejskie,
  utworzenie tzw. „Eko patrolu” składającego się z pracowników WBiZK, który zajmuje się odławianiem, przepłaszaniem i przepędzaniem dzikich zwierząt oraz zwierzętami rannymi,

 • przeprowadzaniu akcji uświadamiających mieszkańców o niedokarmianiu dzikiej zwierzyny oraz promowanie właściwej polityki gospodarowania odpadami,

 • rozpowszechnianiu ulotek o zasadach zachowania się w przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem,

 • odławianiu dzików i ich odbioru oraz przemieszczania poza miasto Gdańsk, który został w 2017 roku wstrzymany przez Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290 z późn. zm.), a ponowne ich odławianie będzie możliwe po cofnięciu wydanego zakazu,

 • prowadzenie odstrzału redukcyjnego,

 • współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk i kołami łowieckimi - dzierżawcami obwodów łowieckich graniczących bądź leżących na terenie miasta Gdańska w zakresie zintensyfikowania polowań na dziki,

 • nałożeniu przez Wojewodę Pomorskiego na koła łowieckie wykonania odstrzałów sanitarnych dzików z wyznaczonymi limitami,

nie dały oczekiwanych rezultatów. Nadal duże ilości dzików występują na obrzeżach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (Oliwa, Wrzeszcz, Niedźwiednik, Matarnia, Osowa).

Dlatego dodatkowo w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, i dalszym utrzymywaniem się dużej ilości dzików bytujących na terenie miasta, stanowiących zagrożenie dla mieszkańców i uczestników ruchu drogowego, powodujących duże szkody w infrastrukturze miejskiej oraz ze względu na niewystarczającą skuteczność działań, na podstawie art. 45 ust.3 i 4 ustawy z dnia 13 października 1995 r Prawo łowieckie w porozumieniu z Okręgową Radą Łowiecką Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku wydano ponownie decyzję (Nr WŚ-II.6150.1.2017/1/2018/EF z dnia 31.01.2018 r.) na odstrzał redukcyjny dzików w mieście Gdańsku. W wyniku odstrzału redukcyjnego tylko w bieżącym roku populację dzików w mieście zmniejszono o ok. 80 osobników.

Na dzień dzisiejszy jest to jedyna, mimo swej drastyczności, metoda ograniczenia ilości dzików w mieście. Dodatkowo o wykonanych odstrzałach jak również posiadanych informacjach o miejscu bytowania dzików na terenie miasta Gdańska Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Koła Łowieckie informują Powiatowego Lekarza Weterynarii, który monitoruje zakres zmniejszania populacji dzików poprzez wykonywanie odstrzałów redukcyjnych i sanitarnych mających również na celu zapobieganie przed rozprzestrzenieniem się choroby wirusowej jaką jest afrykański pomór świń.

Wszelkie podejmowane działania mające na celu redukcję ilości dzików przyczyniają się w znaczny sposób do podnoszenia bezpieczeństwa na terenie miasta Gdańska. O prowadzonych odstrzałach redukcyjnych i sanitarnych w mieście mieszkańcy informowani są na bieżąco poprzez zarządców Wspólnot Mieszkaniowych czy dzierżawców ogrodów działkowych.

URZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta - Referat Prasowy
Jędrzej Sieliwończyk - Inspektor


O sprawie pisaliśmy - w artykule:Kto wydał pozwolenie
na odstrzał?


Chciałbym poznać nazwisko urzędnika, który wydał zgodę na odstrzał, w dniu dzisiejszym, dzików w Parku Chirona w odległości około 10 - 20 metrów od moich okien i tuż przy płocie mojego ogrodu? - pisze nasz czytelnik. Interesuje mnie również jego motywacja do wydania zgody na użycie broni palnej, która stanowi dużo większe zagrożenie, niż zamknięte na wybiegu dla psów dziki. Nikt z mieszkańców nie był poinformowany, że kilka metrów obok będzie używana broń palna.

wtorek 23 października 2018 - 11:10:45 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


ankieta.jpg

Polecamy firmy / usługi

maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Piątkowe kolacje
Niedzielne brunche

Nasza oferta
Taneczne piątki
Imprezy okolicznościowe

Komunie i specjalne oferty


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
  dzieci urodzone w 2016
 • do żłobka
  dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
 • do klas 0-VIII naszej szkoły
...
PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
 • wtorek 17:00-20:00
 • środa 12:00-15:00
 • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni Facebook.com/cudawiankigdansk

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl