Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Poważna awaria przepompowni ścieków


Poważna awaria przepompowni ścieków

Ważna wiadomość dla mieszkańców Osowej. W związku z awarią Przepompowni Ścieków Ołowianka, która odbiera ścieki z Osowej a także Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Miasta Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Dolne Miasto, Śródmieście) prosimy mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej.


Dodatkowo informujemy o możliwości wystąpienia podtopień kanalizacji sanitarnej w w/w dzielnicach. By ograniczyć niekontrolowany wylew ścieków i podtopienia kanalizacji konieczne jest wykonanie zrzutu awaryjnego ścieków do rzeki Motławy.

Ekipy SNG dokonują oceny przyczyn wystąpienia awarii. Uruchomiono wszystkie służby i środki techniczne i eksploatacyjne do usuwania awarii i minimalizacji jej skutków.

O kolejnych działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Aktualizacja: 2018-05-18 08:50

Dokładnie o godz. 6.57 ścieki z przepompowni na Ołowiance przestały płynąć do Motławy. Stało się to możliwe dzięki działaniu pierwszej i dodatkowemu uruchomieniu drugiej pompy. Apel do mieszkańców o oszczędzanie wody jest już nieaktualny. Sanepid informuje, że dotychczasowe wyniki badań stanu wód nie wykazały przekroczeń. Korzystanie z gdańskich plaż najprawdopodobniej jest bezpieczne.

Rozruch drugiej pompy rozpoczął się o godz. 7.30. Pompa działa a jej praca jest monitorowana. Sprawdzana jest prawidłowość pracy łożysk, uszczelnień itp.

W nocy nie było już dodatkowych zgłoszeń o zalaniach cofającymi się ściekami. Obecnie wiadomo o zalaniach w 40 kamienicach, głównie na Dolnym Mieście. Poziom zanieczyszczeń wynosi od 5 do 50 cm. 6 ekip stale odpompowuje ścieki.
Zalane piwnice po wypompowaniu będą dezynfekowane. Służby miejskie podstawiają także kontenery na odpady. Mieszkańcy uzyskają również informację, w jaki sposób otrzymać odszkodowanie za straty.

Aktualizacja: 2018-05-17 18:50

Nowy silnik z Holandii tłoczy ścieki do Oczyszczalni Wschód. Awaryjny zrzut nieczystości do Motławy jest coraz mniejszy - w piątek rano ma być całkowicie zatrzymany. Sanepid uważa, że plaże są bezpieczne, bo wskaźniki bakteriologiczne najprawdopodobniej nie przekroczą norm. Saur Neptun przestał apelować do mieszkańców o zmniejszenie zużycia wody, ale jeśli ktoś może wstrzymać się do piątku z praniem lub prysznicem - na pewno ma to sens.

Aktualizacja: 2018-05-17 16:59

Podczas zwołanego na godz. 15. posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezydent Gdańska zdecydował o powołaniu specjalnego zespołu, zlożonego z najwyższej klasy specjalistów, do zbadania przyczyn awarii. Wejdą w jego skład m.in. naukowcy z Poltechniki Gdańskiej, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej.

Prezydent wyraził też nadzieję na wyjaśnienie sprawy w wyniku postępowania podjętego przez prokuraturę.

Saur Neptun Gdańsk zadeklarował, że co najmniej do końca czerwca będzie prowadził kontrole stanu wody w miejskich kąpieliskach.

Aktualizacja: 2018-05-17 16:00

"Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki Motławy w Gdańsku informuje, iż w dniu wczorajszym w godzinach porannych zostały pobrane próbki wody z Zatoki Gdańskiej (Westerplatte, Stogi plaża - wejście 26 i Brzeźno – Dom Zdrojowy wejście 41). Próby zostały pobrane około godziny 10:30 i poddane badaniom mikrobiologicznym.

Obserwacja wysianych na podłoża mikrobiologiczne próbek w początkowej fazie, po 22 godzinach badania wykazywała na tendencję wzrostową bakterii, obecnie, na godzinę 14.00, z prawdopodobieństwem w granicy 80%, wzrost baterii wskazuje, iż nie zostaną przekroczone wartości normatywne wskaźników mikrobiologicznych, rekomendowane dla kąpielisk.

Próbki wody z wody Zatoki Gdańskiej będą sukcesywnie pobierane do badań w kolejnych dniach, w związku z faktem, że do wód Zatoki Gdańskiej od chwili pobrania przedmiotowych prób wpompowano kolejnych kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych nieczystości z uszkodzonej Przepompowni.

W związku z powyższym Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nadal ostrzega przed kąpielą w wodach całej Zatoki Gdańskiej, podkreślić należy, że są to działania prewencyjne".


Aktualizacja: 2018-05-17 09:50

O godz. 8.00 w Saur Neptun Gdańsk obyło się kolejne spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Omówiono bieżący stan prac nad usunięciem awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka, w której aktualnie trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.

W Przepompowni Ścieków uruchomiono już tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

Aktualizacja: 2018-05-16 17:20

O godz. 16.00 w Saur Neptun Gdańsk odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół rozmawiał o bieżących działaniach związanych z usuwaniem skutków awarii, która miała miejsce na Przepompowni Ścieków Ołowianka

W Przepompowni Ścieków Ołowianka ekipy techniczne SNG aktualnie przygotowują komorę pomp do instalacji silnika, który zakupiony został w Holandii. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin.

O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych (barki będzie na zlecenie SNG obsługiwać zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

Informujemy mieszkańców, że spożywanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z 8 ujęć głębinowych, 1 ujęcia drenażowego, 1 powierzchniowego w Straszynie.

Nadal apelujemy do mieszkańców o racjonalne używanie wody w gospodarstwach domowych.

Przypominamy, że dzielnice, z których ścieki dostarczane są to Przepompowni Ołowianka to: . Osowa, Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecie, Oliwa, VII Dwór, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Brętowo, Matemblewo, Piecki, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Brzeźno, Letnica, Nowy Port, Młyniska, Aniołki, Suchanino, Śródmieście a także Chwaszczyno i Sopot.

Aktualizacja: 2018-05-16 16:00

Jak będzie wyglądał montaż silnika w przepompowni?

Nowy silnik elektryczny z Holandii spodziewany jest w Gdańsku między godz. 18 a 22. Wiezie go samochód dostawczy. W godzinach nocnych silnik ma być zamontowany na pompie. Jak będzie wyglądała ta operacja? Chodzi o urządzenie sporych gabarytów: 2,1 m wysokości, prawie 1,5 m szerokości i 2,7 m długości. Jest nie tylko duże, ale i ciężkie (masa ok. 1750 kg). Musi być zamontowane na pompie, która znajduje się w komorze przepompowni. Dostęp do tego pomieszczenia jest dość skomplikowany, bowiem pompa pracuje jakby na dnie studni o średnicy 10 m i na głębokości 8 m poniżej poziomu gruntu.

Silnik będzie trzeba tam spuścić przy pomocy specjalnej suwnicy. Ekipa techniczna zamocuje go na pompie i wypróbuje. Montaż powinien zająć ok 4 godzin. Tak więc, jeszcze w godzinach nocnych albo nad ranem pompa może być gotowa do użytku. Jej działanie powinno automatycznie zakończyć awaryjny zrzut ścieków do Motławy. Nieczystości znowu będą przepompowywane zgodnie z przeznaczeniem do Oczyszczalni Wschód.

Jeśli okaże się, że po całodobowym suszeniu sprawny jest także jeden z czterech silników zalanych we wtorek, 15 maja - ten także będzie niezwłocznie zamontowany na drugiej pompie, by stanowić rezerwę na wypadek kolejnej awarii.

Do chwili wtorkowego zalania w komorze przepompowni na Ołowiance znajdowały się cztery identyczne i sprawne pompy, ustawione równolegle, w jednej linii. To urządzenia “Sewatec K 500-540” o mocy 315 kW, wyprodukowane w 2001 r. na zamówienie Saur Neptun Gdańsk w renomowanej niemieckiej firmie KSB (wykonano je w fabryce w Halle). Dotąd przez 16 lat działały niezawodnie - jedna pompa pracowała na bieżąco, druga włączała się w razie potrzeby, a dwie pozostałe stanowiły rezerwę techniczną.

Zalanie komory przepompowni doprowadziło do zamoczenia wszystkich czterech silników, co wyłączyło je z użytkowania.

Aktualizacja: 2018-05-16 15:20

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zleciła policji wykonanie czynności sprawdzających, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa.

- To reakcja na doniesienia medialne na temat awarii przepompowni na Ołowiance - mówi prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Na obecnym etapie występujemy o informacje do instytucji i osób, które mają najlepszą orientację w sytuacji, przede wszystkim: miejskiego zespołu kryzysowego, Sanepidu, Saur Neptun Gdańsk i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Według nieoficjalnych informacji portalu Gdańsk.pl, ok. godz. 15. policja rozmawiała ze Stanisławem Mikołajskim, dyrektorem ds. eksploatacyjnych w Saur Neptun Gdańsk.

Aktualizacja: 2018-05-16 13:40

Oświadczenie spółki Energa Operator ws. awarii przepompowni Ołowianka

Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwiema liniami średniego napięcia z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Motława z dwóch różnych transformatorów 110/15 kV. Z informacji, jakie posiadamy w stacji tej jest zainstalowana automatyka SZR (System Załączenia Rezerwy) - celem automatycznego przełączenia podczas awarii jednego z zasilań. Wczoraj o godz. 09:33 nastąpiło awaryjne wyłączenie linii SN Siennicka w GPZ Motława, która nie zasila Przepompowni Ścieków Ołowianka. Oba zasilacze do stacji Przepompownia Ścieków Ołowianka wczoraj (15.05) były załączone.

W związku z tym, nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka.

Aktualizacja: 2018-05-16 13:25

Gdański Ośrodek Sportu poinformował, że ze względu na awarię oczyszczalni na Ołowiance, mając na względzie komfort wszystkich uczestników Otwarcia Sezonu Żeglarskiego zaplanowanego na sobotę 19 maja br., przekłada wydarzenie na inny termin. Symboliczne otwarcie sezonu nastąpi przy okazji Regat o Puchar Mariny Gdańsk w dniu 16 czerwca 2018 r.

Aktualizacja: 2018-05-16 11:40

Konferencja prasowa w Saur Neptun Gdańsk.

Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji Saur Neptun Gdańsk: - Jest szansa, że zrzut ścieków do Motławy zakończy się jeszcze w nocy ze środy na czwartek, a najpóźniej w czwartek rano 17 maja. Wszystko zależy od tego, jak szybko uda się zamontować pierwszy silnik i uruchomić pierwszą pompę. Jedna pompa jest w stanie przepompować do oczyszczalni wschód nawet 80 proc. całkowitej objętości ścieków.

Jednocześnie wprowadzono działania, które mają odciążyć instalację ściekową przechodzącą przez Przepompownię Ołowianka. Polega to na otwarciu tzw. kanału ulgi (kanał Władysława IV na Zaspie) i zrzutu części nieczystości bezpośrednio do zatoki, realnie może to odciążyć Ołowiankę na kilkanaście procent.

Okoliczności awarii zbada powołana przez Miasto Gdańsk i złożona z ekspertów zewnętrznych (m.in. Politechniki Gdańskiej i innych uczelni w kraju) komisja. Na chwilę obecną dyr. Mikołajski przypuszcza, że awarię wywołały dwa krótkie spadki napięcia w zewnętrznej instalacji zasilania energią elektryczną. Pierwszy - najprawodopobniej doprowadził do spiętrzenia ścieków w przepompowni, drugi zaś spowodował, że zwiększone ciśnienie wyrwało klapę pomieszczenia przepompowni i doprowadziło do zalania wszystkich czterech silników elektrycznych na pompach. Dwa z nich były zapasowe (awaryjne), nie użyto ich, ponieważ były już zalewane i na pewno by się zepsuły. Jeden z nich jest obecnie suszony w specjalnym piecu w Gdańsku i w późnych godzinach wieczornych powinien być gotowy do użycia. Pomieszczenie, w którym znajdują się wspomnianie pompy, jest oczyszczone ze ścieków, trwa osuszanie.

Gdyby wysuszony silnik nie zadziałał, wtedy zadziała dodatkowy silnik, który za 60 tys. zł kupiono w Holandii, jest w drodze do Gdańska, powinien dotrzeć na miejsce późnym wieczorem. Montaż silnika na pompie trwa ok. 4 godzin.

Wojewódzki inspektor Sanepidu Tomasz Augustyniak powiedział, że w tej chwili nie ma zagrożenia sanitarnego, ilość wody płynącej w Motławie rozcieńcza zanieszyszczenia. Apelował nie tylko o nie kąpanie się, ale także by nie korzystać z kajaków itp.

Na pytanie, czym grozi kontakt z wodą, odpowiedział: - Może to skutkować reakcjami alergicznymi skóry. Jeśli woda dostanie się do układu pokarmowego - zatruciem.

Aktualizacja: 2018-05-16 9:30

Trwają prace w i przy Przepompowni Ścieków Ołowianka. Jedna z czterech pomp, które udało się wyciągnąć na powierzchnię, jest aktualnie suszona w piecu na terenie Gdańska. Około północy (najpóźniej w czwartek o 4.00 rano) powinno być wiadomo, czy nadaje się do użytku.

Trzy pozostałe pompy pojechały do specjalistycznej firmy do Inowrocławia.

Czekamy na pompę z Holandii, która powinna dotrzeć do Gdańska dziś między 18.00-22.00.

O godz. 8.00 po raz kolejny w Saur Neptun Gdańsk zebrał się Miejski Zespół Zarzadzania Kryzysowego. Omówiono bieżącą sytuację związaną z usuwaniem skutków awarii i jej znaczenia dla naszego miasta.

Ciągle aktualna jest prośba do mieszkańców tzw. Dolnego Tarasu Miasta Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Strzyża, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście) oraz Sopotu o ograniczenie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody używanej m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych.

Aktualizacja: 2018-05-16 7:00

Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka, która odbiera nieczystości z Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście) spowodowała konieczny zrzut nieczystości do Motławy.

Przepływ wody w Motławie jest na tyle duży, że zdaniem specjalistów od środowiska trwający od wtorku, 15 maja, awaryjny zrzut ścieków nie powinien mieć poważnych skutków ekologicznych, choć nie jest obojętny dla środowiska (2,3 tys. m sześć. to ok. 5 proc. mas wody płynących każdej godziny przez Motławę). Na razie nie zaobserwowano śniętych ryb w pobliżu miejsca, gdzie do Motławy wpadają nieczystości. Jedna martwa ryba zauważona na powierzchni rzeki we wtorek przez dziennikarzy bez wątpienia nie ma związku z awarią.

Wciąż obowiązuje apel o zmniejszenie zużycia wody, który dotyczy ok. 60 proc. mieszkańców Gdańska - dzielnic, które na co dzień obsługuje przepompownia "Ołowianka". Są to dzielnice tzw. Dolnego Tarasu: Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto i Śródmieście. Przepompownia na Ołowiance obsługuje także Sopot, co oznacza że apelem o zmniejszenie zużycia wody objęci są także sopocianie.

Mieszkańcy dzielnic tzw. Górnego Tarasu miasta (m.in. Gdańsk Południe) mogą korzystać z wody bez ograniczeń. Druga przepompownia, która obsługuje ten obszar - "Motława" - jest w pełni sprawna.

Nie ma żadnego zagrożenia dla wody pitnej - tzw. kranówki. Jak zapewnia Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk, ujęcia wody są zupełnie niezależne i bezpieczne.

Nadal obowiązuje sugerowany przez Sanepid zakaz korzystania z kąpieli na nadmorskich plażach. Przy wejściach na plaże wywieszone zostały informacje o zakazie kąpieli.

Zgodnie z planem dziś w nocy ekipy pracujące nad usunięciem awarii wyciągnęły z komory pomp zalane pompy. Aktualnie służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego. Pompy są cztery, zalaniu uległy wszystkie - aby skutecznie usunąć awarię muszą działać muszą co najmniej dwie. Ekipy techniczne pracują nad przywróceniem ich sprawności.

O godz. 8.00 po raz kolejny zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego po którym przekażemy Państwu najświeższe informacje.

Ile może potrwać ta awaria? Na pewno jeszcze dziś, ale możliwe, że dłużej. Wieczorem lub w nocy na miejsce powinna dotrzeć zakupiona w Holandii dodatkowa pompa, którą do Gdańska wiezie TIR.

Aktualizacja: 2018-05-15 23:20

Intensywne prace nad osuszaniem przepompowni trwają, wody jest mniej, ale jeszcze nie można dokonywać napraw. Serwisant silników jest na miejscu, niezależnie od tego zakupiony został w Holandii dodatkowy silnik i czekamy na jego dostarczenie. Być może pracownicy dotrą do uszkodzonych pomp w nocy, gdy spadnie poziom zużywanej wody. Dlatego apel o jej oszczędzanie - nieużywanie pralek, niezmywanie naczyń, oszczędne korzystanie z toalet i pryszniców jest wciąż aktualny.

Wg serwisu pogodowego IMGW - POGODYNKA - w środę, 16 maja, będzie raczej słonecznie, temp. do ok. 20 st. C. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega przed kąpielą w wodach Zatoki Gdańskiej.

Informuje też, że próbki wody z kąpielisk Zatoki Gdańskiej zostaną przebadane pod względem bezpieczeństwa mikrobiologicznego bezpośrednio po zakończeniu awaryjnego zrzutu ścieków.

Aktualizacja: 2018-05-15 20:20

- Awaria spowodowała zalanie komory pomp, w tym 4 silników elektrycznych. Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie pracy Przepompowni Ścieków. Niezależnie od tego w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG przystąpi do czynności naprawczych - informuje Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowy SNG i tłumaczy działania podjęte przez firmę, które mają na celu jak najszybsze usunięcie przyczyn awarii i jej skutków:

Od ok. godz. 13.00 trwa awaryjny zrzut ścieków do Motławy. Informujemy, że w ciągu godziny ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześciennych, co stanowi 5% aktualnego przepływu w Motławie. Ścieki wraz z nurtem trafiają do Zatoki Gdańskiej.

W ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego jest to ilość niezagrażająca zdrowiu ludzi. Rekomendowany zakaz kąpieli na gdańskich plażach jest działaniem prewencyjnym.

Uruchomienie zrzutu awaryjnego było konieczne, aby zapobiec niekontrolowanemu wylewowi ścieków na terenie Miasta. Przelew awaryjny jest elementem konstrukcji Przepompowni Ścieków i był przewidziany na etapie jej projektu i realizacji.

Ze względów środowiskowych ponownie apelujemy do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych

Aktualizacja: 2018-05-15 17:00

Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk tłumaczy, że dwie z czterech pomp w hali rozszczelniły się, i z czasem cała hala przepompowni została zalana. W efekcie, żadna z czterech pomp nie pracuje. Pracownicy SNG jeszcze do nich nie dotarli, wciąż próbują osuszyć pomieszczenie. Być może około godz. 22.00 uda się dotrzeć do zalanych urządzeń. Dopiero wtedy pracownicy ustalą, co w nich nie działa i co dokładnie się stało. Wtedy też zacznie się ich naprawa.

Tymczasem woda i ścieki wciąż trafiają do przepompowni z ogromnych obszarów miasta. Aby więc uniknąć efektu spiętrzenia i cofki, czyli żeby ścieki po prostu nie płynęły z powrotem do domów, wybrano mniejsze zło - woda i ścieki trafiają do Motławy. To konieczny, awaryjny zrzut.

Jak długo jeszcze nieczystości będą pompowane do rzeki? Tak długo, aż przepompowania Ołowianka zostanie na powrót uruchomiona, choćby w części.

Saur Neptun Gdańsk apeluje do ograniczania wynajmu oraz używania małego sprzętu pływającego na Motławie (kajaki, rowery wodne) aż do momentu usunięcia awarii.

Aktualizacja: 2018-05-15 14:30

W związku z dzisiejszą awarią Przepompowni Ścieków na Ołowiance w Saur Neptun Gdańsk zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. By ograniczyć zastój ścieków, które dopływają do przepompowni z Dolnego Tarasu Miasta, ok. godz. 13.00 zdecydowano o awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy, co zminimalizuje ryzyko cofania się ścieków i wystąpienia podtopień w dzielnicach tj. Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Dolne Miasto, Śródmieście. Dzięki podjętym działaniom nastąpił wzrost przepustowości systemu ściekowego odbierającego zanieczyszczania.

Późnym wieczorem, po wypompowaniu ścieków z komory pomp, spodziewane jest zdiagnozowanie przyczyn awarii i natychmiastowe podjęcie działań naprawczych.

W związku z sytuacją Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarekomendowała prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk.

Ze względów środowiskowych apelujemy do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych.

Saur Neptun Gdańsk poinformował wszystkie stosowne służby o wystąpieniu awarii i podjętych działaniach.

Źródło: Magdalena Rusakiewicz - Kierownik Działu Kontaktów - Rzecznik Prasowy
Saur Neptun Gdańsk, portal Gdańsk.pl


reklama

wtorek 15 maja 2018 - 11:47:19 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu

Sylwester
Gorączka Sylwestrowej Nocy
już za nami

Ale jest co? KARNAWAŁ


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
TEXT.jpg
ul. Diany 32, Gdańsk Osowa
TŁUMACZENIA zwykłe
i przysięgłe w 20 językach.

Chcesz szybko i solidnie
przetłumaczyć dokumenty?

Zadzwoń 58 341 76 04

www.text.com.pl

Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
  dzieci urodzone w 2016
 • do żłobka
  dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
 • do klasy 0, 1, 7 i 8
...Zapraszamy na: DNI OTWARTE
 • 2 lutego 2019
 • 9 marca 2019
 • 6 kwietnia 2019
..............w godz 11:00-13:00


PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
 • wtorek 17:00-20:00
 • środa 12:00-15:00
 • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni www.kwiaciarnia-cudawianki.pl

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl