Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Rewolucja w jakości transportu zbiorowego


Rewolucja w jakości transportu zbiorowego

W ostatnim czasie rozpoczęły się przygotowania do realizacji wielu projektów w mieście, w tym także projektów z Budżetu Obywatelskiego 2018 (dalej jako BO 2018) oraz Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej IVA (dalej jako GPKM). Chciałbym Państwu przedstawić, jak wygląda obecny stan realizacji wspomnianych wyżej projektów w odniesieniu do naszej dzielnicy, pisze radny Osowej Bartosz Stefański.


W Osowej dzięki powyższym projektom czeka nas „mała rewolucja” w kwestii jakości transportu zbiorowego. W zeszłym roku w BO 2018 w naszej dzielnicy zwyciężył projekt „Wiaty dla Osowian – część 1”, który zakłada ustawienie w Osowej 9 wiat przystankowych. Dodatkowo otrzymamy wiaty z projektu GPKM – dokładnie 10.

Przetarg na wiaty z BO 2018 zostanie ogłoszony w maju, zaś realizacja projektu przewidziana jest do 31 października 2018 roku. Możliwe, że dzięki „hurtowemu” przetargowi uda się zaoszczędzić część pieniędzy i zakupić dodatkowe wiaty w ramach puli 198.000 zł. Gdy miasto zamawia jedną - jej koszt wynosi około 22.000 zł, zaś gdy zamawia większą ilość - to cena jednostkowa spada mniej więcej do 16-17 tysięcy zł. Widać zatem, że z projektu BO 2018 może uda się ich zrealizować nawet 11.

Będą to najzwyklejsze wiaty, jakie możemy dziś spotkać w naszej dzielnicy: bez dodatkowego oświetlenia, paneli reklamowych czy doświetlonych rozkładów jazdy. Każda będzie za to posiadała tabliczki z nazwami przystanku i dzielnicy. Poniżej przedstawiam Państwu listę przystanków, które otrzymają wiaty z BO 2018.


Jak widać, na liście znalazł się przystanek „Sołdka” w kierunku ulicy Jednorożca, który pierwotnie nie znalazł się w projekcie „Wiaty dla Osowian – część 1”. Zastąpił on przystanek „Barniewicka” w kierunku Gdyni, na którym jest niewystarczająca ilość miejsca. Aby kłopotliwy przystanek uzyskał w przyszłości wiatę, będę lobbował za przeniesieniem przystanku „Barniewicka” przed skrzyżowanie ulic Kielnieńskiej, Barniewickiej i Juraty, patrząc od strony dzielnicy (na wysokość przedszkola) podczas tegorocznego projektowania ulicy Kielnieńskiej. Pozwoli to na zatrzymywanie się tam wszystkich linii autobusowych oraz ustawienie odpowiednio szerokiej wiaty.

W naszej dzielnicy zostaną także zrealizowane wiaty z programu GPKM, który został rozłożony na dwa lata. Przystanki, które zostaną w nie wyposażone, przedstawiam w poniższej tabeli.


Duża część wiat zostanie zrealizowana do końca 2018 roku (prawdopodobnie również do 31 października). Niestety, ale dwa zespoły przystankowe: Iławska oraz Myśliborska, będą zmuszone poczekać na nie rok dłużej - jest to związane z problemem instalacji nowych wiat na tych przystankach.

Skąd te problemy? Wynikają one głównie z tego, że - w odróżnieniu od tych z BO 2018 – te z GPKM będą wiatami „nowej generacji”: będą posiadały przykładowo doświetlenie rozkładów, a możliwe że i samych wiat, a dodatkowo - panele na reklamy, ławki i śmietniki. Oświetlone wiaty są oczywiście o wiele droższe oraz wymagają pewnych prac ziemnych, np. takich jak podłączenie do najbliższej skrzynki elektrycznej.
Dłuższy czas oczekiwania na wiaty to nie tylko problem Osowian. W 2018 miasto zrealizuje ich tylko 30, z czego aż 7 w Osowej. Mamy zatem się z czego cieszyć, ponieważ łącznie miasto zamówi blisko 60 wiat, a ich całkowitą realizację rozłożyło na dwa lata. Niestety nieznane są typy tych, które będą instalowane w ramach programu GPKM, ale zapewne będą to możliwie najszersze i „najgłębsze”, jakie tylko będzie można zrealizować.

Skąd wynika różnica w typie wiat z BO 2018 oraz GPKM?

Projekt „Wiaty dla Osowian – część 1” zakładał ustawienie podstawowych wiat w ramach ograniczonego budżetu na dzielnicę. Gdyby zostały zaproponowane te „nowej generacji”, koszt projektu z pewnością by sie zwiekszył, co miałoby wpływ na finalną ilość montowanych wiat. Niewykluczone, że ustawione wiaty będą unowocześniane w trakcie najbliższych lat. Zadaszenia z GPKM są dofinansowywane z Unii Europejskiej, zatem ich koszt tak naprawdę nie uderza bezpośrednio w miejski budżet i miasto mogło sobie pozwolić na zamówienie przyjaźniejszych użytkownikom.

Na szczęście poprawa naszego komfortu nie ograniczy się jedynie do ustawienia wiat przystankowych. Według wstępnych ustaleń do połowy 2019 roku zostanie zrealizowany System Informacji Pasażerskiej (SIP) na dwóch przystankach: „Sopocka” w kierunku Oliwy oraz „Nowa” w kierunku Oliwy. SIP to tablice elektroniczne, znane z różnych przystanków w mieście. Po raz pierwszy zawitają też do naszej dzielnicy, z czego należy się tylko cieszyć. Sam tego pilnowałem, ponieważ są niezwykle przydatne.

Dobre wieści czekają także użytkowników Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz zespołu przystanków przy osowskim dworcu. Do końca czerwca ma zakończyć się projektowanie nowej pętli autobusowej przy PKP Osowa. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na przełomie III i IV kwartału zostanie ogłoszony przetarg na realizację projektu. Finalnie pętla miałaby powstać do końca 2019 roku. W ramach projektu zostaną ustawione wiaty „nowej generacji”, ławki, śmietniki, tablice SIP oraz możliwe, że dodatkowy biletomat.

Cały projekt będzie realizowany ze srodków pozyskanych z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), dlatego też mała architektura (wiaty, śmietniki, ławki) nie były zgłaszane ani do BO 2018, ani do programu GPKM.

Jak Państwo widzą, w najbliższych dwóch latach czeka nas naprawdę „skok cywilizacyjny”, jeżeli chodzi o jakość infrastruktury, związanej z transportem publicznym. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i za dwa lata będziemy mogli oczekiwać na autobusy pod zadaszeniem.

Bartosz Stefański
Radny Dzielnicy Gdańsk Osowa


reklama

środa 02 maja 2018 - 20:26:17 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu

Sylwester
Gorączka Sylwestrowej Nocy
już za nami

Ale jest co? KARNAWAŁ


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
TEXT.jpg
ul. Diany 32, Gdańsk Osowa
TŁUMACZENIA zwykłe
i przysięgłe w 20 językach.

Chcesz szybko i solidnie
przetłumaczyć dokumenty?

Zadzwoń 58 341 76 04

www.text.com.pl

Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
  dzieci urodzone w 2016
 • do żłobka
  dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
 • do klasy 0, 1, 7 i 8
...Zapraszamy na: DNI OTWARTE
 • 2 lutego 2019
 • 9 marca 2019
 • 6 kwietnia 2019
..............w godz 11:00-13:00


PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
 • wtorek 17:00-20:00
 • środa 12:00-15:00
 • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni www.kwiaciarnia-cudawianki.pl

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl