Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Szpilki przyczyną haluksów? Skąd bierze się schorzenie?


Szpilki przyczyną haluksów? Skąd naprawdę bierze się to schorzenie?

Paluch koślawy, zwany częściej haluksem (hallux, halluks) to choroba zwyrodnieniowa, w której występuje zniekształcenie stopy. Schorzenie to dotyczy głównie kobiet. Szacuje się, że prawie połowa z nich posiada haluksy, do powstawania których przyczynia się nadwaga, stojący tryb życia, płaskostopie oraz noszenie butów na wysokich obcasach. Każda kobieta, która ma haluksy powinna wiedzieć, że w nie wszystkich przypadkach pomaga leczenie zachowawcze i wówczas konieczne jest przeprowadzenie operacji.


Haluksy są schorzeniem, które w istotny sposób utrudnia funkcjonowanie, powoduje ostry ból, a w niektórych przypadkach utrudnia również chodzenie. W wielu przypadkach kobiety (bo głównie ich dotyczy ten problem) same odpowiadają za rozwój zwyrodnienia palca i stawu, poprzez noszenie złego obuwia, unikania ruchu oraz dopuszczania do nadwagi.

Najczęściej spotkać się można z dwoma przekonaniami dotyczącymi zwyrodnienia palucha, powszechnie nazywanego haluksem. Pierwsze z nich wskazuje na wady genetyczne, drugie zaś pokazuje, że my same odpowiadamy za pojawianie się deformacji stóp nosząc obuwie na wysokich obcasach. Główną przyczyną tej teorii jest fakt, że schorzenie to znacznie częściej dotyczy kobiet, jednak jak jest w rzeczywistości?

Co wpływa na powstawanie haluksów?

Wbrew powszechnie panującej opinii, haluksy nie są zmianą dziedziczną. Istotnie możemy odziedziczyć predyspozycje do ich powstawania, w wyniku określonej budowy stopy, jednak nie musi ona prowadzić do rozwoju deformacji palucha koślawego.

Z pewnością za przyczynę powstawania haluksów można uznać wrodzone predyspozycje, w tym stopa Mortona, stopa pronacyjna (elewacja pierwszego promienia), a także hipermobilność konstytucjonalna (nadmiernaruchomość stawu). Wszystkie te czynniki mogą wpływać na zmianę biomechaniki stopy a także odchylenie rotacyjne i kątowe w trakcie fazy propulsji (odepchnięcia) i przetaczania. Jednak szczególnie duży wpływ na nasilenie i przyspieszenie postępu deformacji mają czynniki zewnętrzne, takie jak nieodpowiednio dobrane obuwie.

Jak szpilki wpływają na nasze stopy? Zbyt częste noszenie szpilek przyczynia się do nadmiernego obciążenia przedniej części stopy oraz jej poszerzania się, co często stanowi przyczynę obniżania się łuku poprzecznego stopy. Co więcej ciągle uniesiona pięta sprawia, że ścięgno Achillesa kurczy się, a w skrajnych przypadkach skraca się na stałe. Na szczęście stosowanie odpowiednich ćwiczeń umożliwia jego rozciągnięcie. Dodatkowo tak kochane przez kobiety szpilki mają jeszcze jedną wadę, prowadzą do całkowitego unieruchomienia stóp oraz mięśni łydek. Mięśnie te nie pracują, jednak znajdują się w stanie ciągłego napięcia, co ogranicza odpowiedni przepływ krwi.

Efektem końcowym nadmiernego noszenia szpilek mogą być nie tylko schorzenia stóp, ale dodatkowo pojawienie się żylaków lub rozwój chorób układu krwionośnego.

Głównym winowajcą są wąskie czubki butów

W pogoni za najnowszymi trendami kobiety sięgają głównie po buty o wąskich czubkach, które u osób ze skłonnościami do rozwoju haluksów, mogą stanowić główne źródło postępu deformacji. Najczęściej popełnianym przez kobiety błędem jest kupowane obuwia niedopasowanego do kształtu stopy (zwykle za małych lub zbyt wąskich). Za ciasne buty utrudniają właściwy ruch, a palce stóp stale są przykurczone i ściśnięte.

Dlaczego haluksy pojawiają się również u osób nie noszących szpilek i butów o wąskich czubkach? W niektórych przypadkach mamy do czynienia z tzw. subklinicznymi wadami wrodzonymi, które ujawniają się podczas ruchu, szczególnie chodu. U takiej osoby następuje przeniesienie punktu odbicia ze środka palucha na jego przyśrodkową część. Wówczas paluch pracuje poza osią, co powoduje jego podwichnięcie w stawie śródstopno-paliczkowym wynikające z ciągłego wyważania palucha ze stawu.

Właśnie ten ostry ból oraz pogłębiające się trudności z kupnem odpowiedniego obuwia skłania osoby do wizyty u ortopedy. W tym schorzeniu ból odczuwa się nie tylko w obrębie palucha, ale dodatkowo w pozostałych stawach stopy. Stały ucisk wokół główki i kości śródstopia powoduje rozwój stanu zapalnego. W niektórych przypadkach ból jest tak silny, że chory ledwo chodzi. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Schorzeniu palucha koślawego często towarzyszą zapalenia wysiękowe kaletki stawowej (woreczek wypełniony śluzem powstającym w miejscu tarcia na wystającą kość przy paluchu) w obrębie stawu śródstopno-palcowego, a także bolące zgrubienia naskórka i stale rozwijające się podwichnięcia stawu.

Nie można zaprzeczyć, że noszenie obcasów faktycznie sprzyja rozwojowi haluksów, jednak nie są one jedyną przyczyną ich powstawania. Do rozwoju schorzenia przyczyniają się również stojący tryb życia oraz nadwaga. Ponadto rozwój haluksów wzmagać mogą skłonności dziedziczne.

Warto szybko rozpoznać objawy haluksów i nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Jak szybko rozpoznać objawy haluksów? Im wcześniej podejmie się leczenie, tym więcej można zdziałać. Dlatego zanim konieczne będą zabiegi chirurgiczne można zastosować:

• specjalistyczne zestawy ćwiczeń umożliwiające przywrócenie sprawności mięśni odpowiadających za kształt i funkcje stóp;
• plastry i/lub specjalne żelowe osłonki dla ochrony bolących miejsc;
• separatory międzypalcowe, pozwalające ustawić palce stóp we właściwym położeniu;
• różnego rodzaju wkładki oraz peloty żelowe pomagające równomiernie rozkładać nacisk struktury stóp;
• paski żelowe na haluksy, które utrzymują paluch we właściwej pozycji oraz zapobiegają otarciom;
• silikonowe wkładki metatarsalne - stosowane u osób, u których występują haluksy oraz płaskostopie poprzeczne;
• szyny - mogą być stosowane w początkowej fazie haluksów, a także w pierwszym okresie pooperacyjnej rekonwalescencji i rehabilitacji;
• aparaty korekcyjne (na noc lub na dzień) - stosowane w leczeniu oraz pooperacyjnie, w trakcie rehabilitacji.

Profilaktycznie zaleca się ograniczenie noszenia obuwia na wysokim obcasie. Dodatkowo w wolnych chwilach powinno się zapewnić stopom odpoczynek i relaks chodząc boso. W miarę możliwości warto również wykonywać elewację kończyn, której zadaniem jest usprawnienie krążenia w nogach.


Artykuł promocyjny

piątek 30 marca 2018 - 09:14:15 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


pozar.jpg

Polecamy firmy / usługi

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
 • wtorek 17:00-20:00
 • środa 12:00-15:00
 • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni Facebook.com/cudawiankigdansk

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Piątkowe kolacje
Niedzielne brunche

Nasza oferta
Taneczne piątki
Imprezy okolicznościowe

Komunie i specjalne oferty


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
  dzieci urodzone w 2016
 • do żłobka
  dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
 • do klasy 0, 1, 7 i 8
...Zapraszamy na: DNI OTWARTE
 • 6 kwietnia 2019
..............w godz 11:00-13:00


PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl