Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

A jednak mamy Stanisława Sołdka


A jednak mamy
Stanisława Sołdka


Decyzja wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha o zmianie nazwy ulicy Stanisława Sołdka na Kazimierza Szołocha - a także 6 innych ulic - jest bezprawna. Tak orzekł w czwartek, 29 marca, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. - To historyczne orzeczenie, która potwierdza, że na gruncie konstytucji jedynie organ samorządowy ma prawo do przeprowadzenia takich zmian - mówi prof. Marek Chmaj, prawnik, konstytucjonalista.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zarządzenie wojewody o zmianie nazw gdańskich ulic w ramach "dekomunizacji". Orzeczenie sądu nie jest prawomocne. Ale już dziś, nie ma śladu po ulicy Kazimierza Szołocha w naszej dzielnicy. Tabliczki zdjęto w tempie iście ekspresowym. Podkreślmy, to decyzja nieprawomocna.

- Chodzi o ochronę konstytucyjnej zasady decentralizacji, która określa podział zadań między władzami centralnymi, a społecznością lokalną - mówi prezydent Paweł Adamowicz. - Wyłącznym organem uprawnionym do nadawania nazw placów i ulic od niepamiętnyh czasów jest rada gminy. Nikt nie może wyręczyć czy zastąpić rady gminy w nazywaniu ulic. Ani wojewoda, ani premier, ani prezydent Rzeczpospolitej. Ani tym bardziej ustawodawca, czyli sejm. I na tym oparliśmy swoją skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Bardzo cieszę się, że treść tej skargi została podzielona przez Wysoki Sąd, który przyznał, że w tym zakresie ta ustawa i to zarządzenie wojewody pomorskiego łamie zasadę konstytucyjną decentralizacji, ustroju terytorialnego państwa polskiego. My nie wchodzimy w polemikę, nie zamierzamy wchodzić w oceny czy ten, czy inny patron jest dobry czy zły, w jakim stopniu jest symbolem ideologii, czy systemu...


Prof. Marek Chmaj, który przygotował skargę Miasta do WSA w Gdańsku: - Dzisiejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest niezwykle ważny, ponieważ zapadł w pierwszej z bardzo wielu tego typu spraw (jakie są w kraju - przyp. red.). Ustawodawca, obecna większość parlamentarna, 1 kwietnia 2016 roku uchwaliła ustawę dekomunizującą ulice, dając samorządom rok na dokonanie odpowiedniej zmiany. To samorządy miały wpaść na pomysł, które ulice są symbolem komunizmu, a które nie są.

To samorządy miały domniemywać, jaka następnie będzie opinia IPN-u. Okazało się, że opinie IPN-u były dosyć odmienne od społecznych oczekiwań i za symbol komunizmu nie uznawano ulic, których już dawno nie ma, jak Lenina czy Marksa, ale uznano ulice literatów czy działaczy w sposób tylko pośredni czy bezpośredni związanych z systemem władzy. Sąd w Gdańsku orzekł na podstawie przepisów konstytucji. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny został przez obecną większość parlamentarną potraktowany w sposób, o którym wszyscy wiemy.


Źródło: UM w Gdańsku

czwartek 29 marca 2018 - 13:39:45 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


plan.jpg

Polecamy firmy / usługi

oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Malinowy Ogród zaprasza
na piątkowe bufety
z muzyką na żywo.
Ta wyjątkowa uczta rozpoczyna się
o godzinie 17:30.

O subtelne menu,
zadba nasz Szef Kuchni.
Serdecznie zapraszamy

W każdą niedzielę natomiast,
w godzinach od 12:30 do 17:00 proponujemy Państwu bufety,
podczas których serwujemy dania
z różnych stron polski i świata.

STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - HIFU®
galland.jpg
Nieinwazyjny lifting twarzy i ciała urządzeniem ULTRAZONE. Nowoczesna technologia HI-FU w widoczny i skuteczny sposób silnie odmładza i modeluje twarz i ciało.

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni www.kwiaciarnia-cudawianki.pl

Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Nasza szkoła uzyskała
DYPLOM SKUTECZNEJ SZKOŁY

Zajęliśmy I MIEJSCE
w województwie pomorskim a IV
w kraju, w "TESTACH OPERONA".


www.happykidsosowa.pl/OPERON

PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl